Historie elektromobilů: 3. díl – pod 500km dojezd na silnice nelez

Historie elektromobilů: 3. díl – pod 500km dojezd na silnice nelez
  • Vývoj urychlil až nástup společnosti Tesla
  • Elektromobily začínají být rychlejší než spalovací alternativy

V minulém dílu jsme skončili u Toyoty Prius. Toyota dokázala prodat celkem 8 milionů aut s hybridním pohonem a z toho 5 milionů právě Priusů. Tato čísla značí, že se elektrický pohon dostal do povědomí lidí. Elektrická auta už nejsou jen úsporná, ale i zábavná. Na trh vstupuje společnost Tesla Motors se svým sportovním autem budoucnosti, když v roce 2008 představí svůj Tesla Roadster.

Tesla RoadsterTesla RoadsterTesla RoadsterTesla RoadsterTesla RoadsterTesla RoadsterTesla RoadsterTesla RoadsterTesla RoadsterTesla Roadster
Tesla Roadster

Za cenu lehce přesahující 2,5 milionu korun jste dostali pěkně vypadající dvoudvéřový roadster s dojezdem 320 kilometrů a zrychlením z 0 na 100 km/h za 3,9 vteřiny. Tesla se díky tomuto modelu dostala i do rozepře s televizním pořadem Top Gear. Moderátor Jeremy Clarkson sice vychválil jízdní vlastnosti, podotkl ale také dojezd na dráze pouhých 89 km a problémy s brzdami. Celý proces vyústil až v žalobu i vznik stránky www.TeslaVsTopGear.com. Nutno podotknout, že Tesla soud prohrála a musela zaplatit BBC rovných 100 000 liber.

Nissan Leaf (2016)Nissan Leaf (2016)Nissan Leaf (2016)Nissan Leaf (2016)

Mezi mnoha průkopnickými elektromobily stojí za zmínku Test Nissan Leaf – Tichý měšťan s cenou lehce přesahující 700 tisíc. Samotný název může mluvit sám za sebe – Nissan mu přisuzuje roli akronymu, který je poskládán z počátečních písmen anglických slov Leading, Environmentally Friendly, Affordable a Family Car. A opravdu se jedná o jeden z prvních běžně použitelných elektromobilů, které vás nezadluží do konce života a dokáží plně nahradit minimálně druhé auto v rodině. Veškeré obavy z elektromobilů pak rozprášila v roce 2012 opět Tesla, tentokrát s modelem S za 1,8 milionu korun. Tento fastback umí převézt 7 pasažérů, a to až rychlostí 210 km/h. Připočtěte si zrychlení z 0 na 100 km/h během 4,3 sekundy a u novějších modelů dojezd přes 500 km a nebudete se divit, že se v červnu roku 2015 přehoupne počet vyrobených kusů přes 75 tisíc ročně. Nízké těžiště a silné elektromotory umí pozlobit i mnohonásobně dražší supersporty, do kterých se krom pasažérů už nevejde ani kabelka vaší přítelkyně.

Tesla Model S (2012)Tesla Model S (2012)Tesla Model S (2012)Tesla Model S (2012)Tesla Model S (2012)Tesla Model S (2012)Tesla Model S (2012)

Poslední úprava Tesly s názvem Ludicrous ukazuje, co pro nás bude za pár let standardem. Přes 770 koní proudících na všechna kola umí rozpohybovat vůz na 100 km/h za 2,7 sekundy a může směle pokračovat až na 250 km/h. Tento balíček zábavy a praktičnosti si pak přes noc nabijete za pár korun vedle svého smartphonu. Tesla i nadále baští celý koláč segmentu luxusních elektromobilů a v roce 2015 přidává SUV Model X. SUV, které si můžete porovnat s BMW X6, zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,1 sekundy a jede maximální rychlostí 250 km/h, dojezd přitom činí až 542 kilometrů. Poslední výtvor Tesly se jmenuje Model 3 a má být konečně určen pro masy. S cenou v přepočtu 830 tisíc korun a dojezdem 320 kilometrů věříme v úspěch a nejsme zdaleka jediní. První týden po představení si Model 3 předobjednalo více než 325 tisíc lidí, kteří neváhali zaplatit rezervační poplatek v přepočtu zhruba 25 tisíc korun, a další přibývají každým dnem. Otázka je, jak se s neočekávaným zájmem automobilka popere.

Audi e-tron quattro koncept

Trh s elektromobily se pomalu dostává do fáze, kde je spodní hranicí dojezd 500 kilometrů. Právě taková porce ujetých kilometrů na jedno nabití podle všeho dokáže uklidnit zákazníka. Čistě elektrické modely s dojezdem okolo 500 kilometrů nedávno avizovali Audi se svým e-tronem, Mercedes s modelem EQ nebo Jaguar s nově představeným SUV modelem I-PACE. Na to, jestli tato éra elektromobilů naruší zavedené pořádky, si ale budeme muset ještě pár let počkat. Ke slovu totiž přicházejí také automobily na vodíkový pohon. Svůj má například Toyota v modelu Mirai a v Mnichově začal v létě 2016 provoz carsharingové služby s vozy Hyundai ix35 poháněnými právě vodíkem.

Zdroje: electricnevada.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, energy.gov, edisontechcenter.org, teslamotors.com

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze