Autonomní vozidla naprosto změní vzhled aut. Tvrdí šéf luxusní automobilky Rimac

Autonomní vozidla naprosto změní vzhled aut. Tvrdí šéf luxusní automobilky Rimac
  • Mate Rimac, CEO automobilky Rimac, se vyjádřil k budoucnosti designu aut
  • Tvrdí, že vozidla budou vypadat úplně jinak, než je teď známe
  • Největší perspektivu vidí v carsharingu a autonomní komunikaci mezi vozy

Chorvatská automobilka Rimac je jedním z technologických lídrů v oblasti inovací. Jejich Concept One naprosto vymazal všechny stereotypy o elektroautech svým brutálním výkonem. Firma funguje už 10 let a vyrábí čistě elektrická hyperauta s luxusní cenovkou. Její 31letý zakladatel a CEO Mate Rimac se v posledním rozhovoru pro newsweek.com vyjádřil na téma autonomního řízení, konkrétněji se zaměřil na oblast designu aut.

Rimac C_Two

Design aut se určitě kompletně promění,“ tvrdí Mate. „Jakmile to auto nevlastníte, neřídíte a není tam nikdo, kdo vozidlo ovládá, bude vypadat úplně jinak. Nikdo neví, jak přesně, někteří lidé a značky pracují na něčem, co vypadá jako malý vláček na gumových kolech, ale jestli tohle je ten správný směr, to netuším. Já nějaké nápady určitě mám, ale nebudu je teď sdílet.

A má pravdu. Nikdo vlastně neví, jak by měly, či budou, autonomní vozy vypadat. Některé společnosti se třeba nezaměřují na design a místo toho hledají spíše alternativní způsoby dopravy jako Elon Musk, jenž v rámci programu s názvem Boring Company razí rychlotunely pod městy, jakožto alternativu ke stále rostoucí dopravě. Tato technologie je ještě stále v testování, ale první takový rychlotunel už je vybudován pod městem Hawthorne v Californii.

Podle CEO automobilky Rimac je aktuální model vlastnění vozů šílený, protože se většinu času nevyužívají. Budoucnost vidí v carsharingu a sdílených vozech, jako má třeba Uber. „Běžní vlastníci auta ho využijí maximálně 3 procenta času. Pokud je sdíleno mezi ostatní a spravováno nějakou firmou, například Uberem, jeho využití stoupne na 60 až 70 procent. A to je velký rozdíl,“ dodává. Dále mluví o tom, že nejdůležitější milník pro lidstvo aktuálně bude, pokud se auta naučí mezi sebou samostatně komunikovat v reálném čase.

V posledních letech jsme mohli vidět spoustu autonomních konceptů a je pravda, že několik z nich opravdu vypadá jako krabice na kolech. Buď to, nebo je to klasické auto se spoustou senzorů na střeše.

Rimac C_Two

Rimac teď pracuje na svém C_Two, který má mít zrychlení z 0 na 100 km/h za neskutečné 1,97 sekundy a dojezd až 550 km dle WLTP. Pro porovnání, Formule 1 to zvládne za 2,4 sekundy. Vůz vyjde na více jak 40 miliónů korun.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze