😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Vyzkoušeli jsme, jak dlouho se nabíjí elektromobil. Výsledek vás možná překvapí

16
Vyzkoušeli jsme, jak dlouho se nabíjí elektromobil. Výsledek vás možná překvapí
  • Rozdíly v době nabíjení střídavým (AC) a stejnosměrným (DC) proudem jsou v řádech hodin
  • Nejrychlejší veřejné nabíjecí stanice v ČR nabíjejí výkonem 50 kW
  • Nabíjení jsme měřili u Volkswagenu e-Golf a Hyundai Ioniq

K měření doby nabíjení jsme si vybrali čistě elektrický Hyundai Ioniq. Ten nabízí možnost nabíjet Li-Pol akumulátor o kapacitě 28 kWh všemi u nás momentálně dostupnými možnostmi. Dokonce dle údajů výrobce zvládá nabíjet stejnosměrným nabíjecím proudem o výkonu až 100 kW. Tak výkonné rychlodobíjecí stanice u nás bohužel zatím nejsou. Nejrychlejší možnost je tak využít rychlonabíjecí stanice DC s nabíjecím výkonem 50 kW a připojením pomocí konektoru CCS. Těchto stanic je u nás již poměrně dost a společnost ČEZ buduje další. Nedávno dokonce otevřela stou nabíjecí stanici v ČR. My jsme si vybrali jednu z těch novějších – nabíjecí stanici ČEZ v Trmicích, které jsou součástí Ústí nad Labem. S plně nabitým Ioniqem jsme vyjeli z Prahy směr Ústí nad Labem. Po ujetí 128 kilometrů dálničním tempem okolo 120 km/h ukazoval palubní počítač zbývající stav baterie ještě 38 % (10,64 kWh) a průměrnou spotřebu 13,9 kWh. Zbývalo tedy do baterek podle jednoduchého výpočtu do plného nabití pro cestu zpět dostat 17,36 kWh.

Po připojení konektoru CCS rychlodobíjecí stanice a započetím nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 50 kW ukázal palubní počítač v autě předpokládanou dobu nabíjení 28 minut. Za tuto dobu skutečně palubní nabíječka v Ioniqu nabíjení vypnula při dosažení kapacity baterie 94 % (při dobití 17,84 kWh). A zde se začala rozcházet data z nabíjecí stanice a z auta. V bateriích by mělo chybět ještě 1,68 kWh. Jenže našich dobitých 17,84 kWh a 10,64 kWh, které v bateriích zbyly po našem příjezdu z Prahy, je v součtu již více než udávaná kapacita baterií výrobcem, tedy 28 kWh. Většina z majitelů elektromobilu by asi po uplynutí 28 minut od nabíjecí stanice odjela s baterií nabitou na 94 procent. Nás ale zajímalo, jak dlouho bude trvat dobití baterie do plna a kolik se ještě do baterie vejde. Z důvodu bezpečnostní ochrany baterií jsme ale museli opustit nabíjení stejnosměrným proudem (DC) a přejít na nabíjení střídavým proudem (AC). Každá rychlonabíjecí stanice společnosti ČEZ disponuje konektory CCS, CHAdeMO a také Mennekes. U konektoru Mennekes jsou parametry nabíjení 22 kW, 400 voltů a maximálně 32 ampér. Předpokládali jsme, že z důvodu nelineární nabíjecí charakteristiky baterií bude nabíjecí doba dlouhá. Výsledek nás ale překvapil. Zbylých 6 % kapacity baterie jsme nabíjeli dlouhých 41 minut a do baterií nateklo ještě 1,88 kWh. Palubní počítač Ioniqu zde již nedokázal reálně predikovat zbývající dobu nabíjení – ukazoval zbývající dobu nabíjení 20 minut, ale v reálu to bylo 42 minut. Celkem jsme tedy na nabíjecí stanici strávili 1 hodinu 9 minut a baterie jsme doplnili o 1,92 kWh více, než je výrobcem udávaná kapacita.

A jak na tom je nový Volkswagen e-Golf?

Podobný test jsme provedli také s Volkswagenem e-Golf na stejném typu nabíjecí stanice. Po ujetí 115 kilometrů ukazoval stav kapacity baterie 35 %. Volkswagen e-Golf dostal nedávno větší baterii s kapacitou 35,8 kWh a teoretickým dojezdem 300 kilometrů. V bateriích tedy zůstalo 12,53 kWh. Po připojení konektoru CCS a započetí DC nabíjení ukázal nabíjecí stojan 45 minut do plného nabití. U Hyundai Ioniq nabíječka predikovala čas nejprve do 80 % a po dosažení této hodnoty ještě do 94 %. Poté auto z bezpečnostních důvodů nabíjení vypnulo. U e-Golfa nám data až na drobnou odchylku souhlasila. Se 100% nabitou baterií jsme odjížděli po 52 minutách, kdy do baterií nateklo 23,06 kWh.

Technické parametry Hyundai Ioniq electric (2016)

Kompletní specifikace
Konstrukceliftback, 4 470 × 1 820 × 1 450 mm, 1 495 kg
PohonElektřina, hnaná náprava: přední
Výkon88 kW, 120 koní, točivý moment: 295 Nm
Baterie28 kWh
Nabíjenírychlonabíjení: 69 kW, palubní: 7 kW,
SpotřebaKombinovaná: 11,5 kWh / 100 km, dojezd: 280 km
Cena od859 900 Kč

Technické parametry Volkswagen e-Golf (2017)

Kompletní specifikace
Konstrukcehatchback, 4 254 × 1 799 × 1 453 mm, 1 615 kg
PohonElektřina, hnaná náprava: přední
Výkon100 kW, 136 koní, točivý moment: 290 Nm0
Baterie35,8 kWh (32 kWh využitelná kapacita)
Nabíjenírychlonabíjení: 50 kW, palubní: 7 kW, konektory: CCS Combo, Mennekes
SpotřebaKombinovaná: 12,7 kWh / 100 km, dojezd: 300 km
Cena od969 900 Kč
Diskuze ke článku
T.R.
Doporučuji autorovi aby si doplnil vzdělání v elektrotechnice... ...snůšku takových hloupostí abys pohledal.
Jakub Špaček
Jaké konkrétní hlouposti myslíte? Rád se poučím.
Láďa_MIEV
Proč Vám nevycházejí výpočty?
1) Kapacita baterie 28 kWh, kterou uvádíte u IONIQa, je kapacita využitelná. Celková je 30,96 kWh (Hyundai, snad jako jediný, uvádí využitelnou kapacitu, ostatní pak celkovou...).
2) Ukazatel stavu % baterie_display SOC_D má rozdílnou hodnotu od skutečného stavu % baterie SOC_BMS. (Při SOC_D = 100% je SOC_D = 95%). IONIQa lze nabít max. na 95% SOC_BMS a nad tuto hodnotu pouze rekuperací (IONIQ jako jeden z mála EV je schopen rekuperovat nad 100% SOC_D, jelikož má 5% rezervu...).
3) Přesné hodnoty spotřebované (vyjeté), rekuperované (dodané) a nabité (dodané) energie lze přesně zjistit přes OBD (např. Torque_Pro).
4) Měřáky na nabíjecích stanicích někdy neskutečně "kecají"... (alespoň u těch zdarma).
Martin iOn
Odkud a za jakých podmínek jste si půjčili ioniqa a egolfa?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze