Tohle je první snímek nového off-roadu, s nímž Audi pojede Dakar

Tohle je první snímek nového off-roadu, s nímž Audi pojede Dakar
Fotografie: electrek.co
  • Audi v nadcházejícím roce postaví nové elektrické SUV
  • Následně jej postaví na start slavné Rallye Dakar
  • Aktuální render v mnoha směrech připomíná vůz Extreme E

Každý, kdo se byť jen okrajově zajímá o rallyové závody, jistě slyšel nebo četl o historických úspěších Audi s vozem Quattro. Největší sláva automobilky v tomto odvětví přišla v 90. letech. Ještě víc než o představení nového modelu šlo o technický pokrok, kterým byl pohon všech kol – neboli quattro. Technologie Audi byla natolik pokročilá, že veškerá konkurence ztrácela 2 roky vývoje. Technická převaha vyústila v zisk dvou titulů mistrů světa a dalších dvou druhých míst mezi konstruktéry v letech 1981 až 1986. Po tragické nehodě při rallye Portugalska v roce 1986 tovární tým ze soutěže okamžitě odstoupil. Takto skončila historická éra Audi v rallye.

Takřka o 35 let později značka se čtyřmi kruhy ve znaku hlásí návrat. A přestože ji neuvidíme na klasických rallyových podnicích, bohatě to vyváží, že půjde o účast v královské disciplíně – totiž Rallye Dakar. Nové výzvě musela ustoupit i velké oblibě těšící se formule E. Myšlenka na oživení dávných okamžiků se rodila už od roku 2017. Tehdy se objevily první náznaky možného návratu na nezpevněný povrch. Jak vidno, Audi v tomto bodě rozhodně nezahálelo, ačkoli pro mnohé bylo oznámení o konci v šampionátu velké překvapení. Nicméně právě díky agilitě automobilky už máme nyní možnost podívat se na první obrázek prototypu vozu pro Rallye Dakar. Upozornil na něho electrek.co.

Jde o nové elektrifikované SUV, které by se na start třítýdenního závodu mělo postavit už v roce 2022. Zatím nejde o nic jiného než o pouhý renderový obrázek, kde je auto navíc ještě pod plachtou. Podle všeho by ale vůz měl mít dva elektromotory čerpající energii z bateriového systému. Zdrojem této energie by měl zase být malý přeplňovaný spalovací motor.

Koncept vozu Audi pro Rally Dakar

Designem a celkovým dojmem připomíná vůz Odyssey 21 nově se formující elektrické série Extreme E. Ten si již na slavné rallye premiéru odbyl při jednodenní předváděcí akci v Saudské Arábii. Tehdy se za volantem objevil Ken Block. Audi se navíc v tomto ohledu může spolehnout na spolupráci s týmem Abt, jenž je jedním z potvrzených pro účast v premiérovém ročníku. Mimo jiné hodně angažovaný je zde Lucas di Grassi, současný pilot formule E v barvách Audi. Asi proto netřeba spekulovat, na jakém základě bude koncept vytvořen. Jakým směrem se ale dále vyvine, na to si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze