První elektrické SUV od Škodovky jede naplno. Už se ho vyrobilo 200 tisíc kusů

První elektrické SUV od Škodovky jede naplno. Už se ho vyrobilo 200 tisíc kusů
Fotografie: Roman Havlín, fDrive.cz
  • Jubilejním vozem bylo provedení Coupe Sportline
  • Loni byl Enyaq čtvrtým nejprodávanějším elektromobilem v Evropě
  • Již letos bude trh doplněn o menšího sourozence s názvem Elroq

Škoda Auto dosáhla významného milníku v rozvoji své strategie e-mobility: celkem vyrobila již 200 tisíc vozů Enyaq a Enyaq Coupé. Jubilejním vozem se stal bílý Enyaq Coupé Sportline, který sjel z výrobní linky 16. února. V aktuálním modelovém roce vůz Enyaq přináší celou řadu vylepšení včetně výkonnějších a účinnějších pohonných jednotek, ještě delšího dojezdu, rychlejšího nabíjení a nového softwaru s modernějším a intuitivnějším uživatelským rozhraním. Na podzim letošního roku společnost Škoda Auto představí nový model Elroq, ještě více tak pokročí v plnění svých cílů v oblasti e-mobility. Toto plně elektrické kompaktní SUV předznamenává začátek ambiciózního plánu, v jehož rámci automobilka uvede v příštích letech celkem šest nových elektrických modelů, a vytvoří tak kompletní modelovou řadu plně elektrických vozů.

Andreas Dick, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro oblast Výroby a logistiky, uvedl: „Model Enyaq stojí v čele naší strategie e-mobility. Úspěch této modelové řady je důkazem, že jsme na správné cestě. V loňském roce byl Enyaq čtvrtým nejprodávanějším elektromobilem v Evropě a dosáhl rekordního celosvětového prodeje 81 700 vozů, což představuje nárůst o 52,1 % oproti roku 2022. Tento úspěch podtrhuje naše odhodlání představit v příštích letech celkem šest nových elektromobilů. Díky odborným znalostem celého týmu a přístupu v duchu hesla Simply Clever jsou naše ambiciózní cíle na dosah stejně jako plynulý přechod do nové éry e-mobility.“ Modelem Enyaq zahájila společnost Škoda Auto komplexní nástup plně elektrických modelů. Jedná se o první modelovou řadu značky Škoda postavenou na modulární platformě koncernu Volkswagen pro elektromobily (MEB).

Aby bylo možné tyto vozy vyrábět souběžně s modely vybavenými spalovacími motory (na platformě MQB), investovala Škoda Auto 32 milionů eur do přestavby a úpravy výrobní linky ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi. V roce 2023 dodala automobilka 81 700 těchto plně elektrických SUV, což představuje nárůst o 52,1 % oproti předchozímu roku. V České republice získaly modely Enyaq a Enyaq Coupé čtvrtinový podíl na trhu elektromobilů, což z nich činí nejoblíbenější elektrickou řadu. S více než 17% podílem na trhu vede Enyaq také na Slovensku. Dokonce v Estonsku, Finsku, Rakousku a Švýcarsku je mezi elektromobily na druhém místě. Provedení pro modelový rok 2024 obsahuje mnohá vylepšení: verze 85, 85x a RS jsou vybaveny výkonnějšími a účinnějšími elektromotory na zadní nápravě a novým softwarem, který přináší intuitivnější uživatelské rozhraní.

Škoda Auto se zaměřuje na rozvoj e-mobility a do roku 2027 do ní plánuje investovat 5,6 miliard eur. Automobilka rovněž v prosinci 2023 spustila další výrobní linku na výrobu bateriových systémů pro platformu MEB, a zvýšila tím kapacitu na 1 500 kusů denně. Letošní představení plně elektrického modelu Elroq rozšíří portfolio plně elektrických vozů a značka díky tomu vstoupí do důležitého segmentu kompaktních elektrických SUV.

Technické parametry Škoda Enyaq (2020) 85

Kompletní specifikace
KonstrukceSUV, 4 649 × 1 879 × 1 616 mm, 1 998 kg
PohonElektřina, hnaná náprava: zadní
Výkon210 kW, 286 koní, točivý moment: 310 Nm
Baterie82 kWh (77 kWh využitelná kapacita)
Nabíjenírychlonabíjení: 120 kW, palubní: 11 kW, konektory: CCS Combo, Mennekes
SpotřebaKombinovaná: 14,9 kWh / 100 km, dojezd: 562 km
Cena od1 364 900 Kč
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze