Japonští výrobci očekávají rekordní prodeje elektrifikovaných modelů

Japonští výrobci očekávají rekordní prodeje elektrifikovaných modelů
  • V roce 2016 prodala Toyota celkem 1,4 milionu hybridů
  • Letos to bude pravděpodobně ještě o 100 tisíc kusů více
  • Každý 5. prodaný model Toyoty v ČR už má hybridní pohon
  • Mezi elektromobily nejvíce táhne Nissan Leaf

Hybridní auta jsou rok od roku populárnější a svůj podíl na tom má mimo jiné Toyota, průkopník hybridních pohonů, který nedávno oslavil 20 let od prvně instalovaného hybridního pohonu do sériového auta.

V roce 2016 prodala Toyota celkem 1,4 milionu hybridů a letos to bude pravděpodobně ještě o 100 tisíc kusů více. Japonští výrobci, zejména právě Toyota a Honda, dodají v tomto roce zákazníkům celkem 1,8 milionu hybridů, což je nárůst oproti loňskému roku o 200 tisíc.

Celosvětový prodej hybridů Toyoty se v první polovině roku 2017 meziročně zvýšil o 8,4 procenta na 768 tisíc automobilů. Tento mezivýsledek prodejů hybridů Toyoty a zároveň všech japonských hybridních a elektrických vozů směřuje k dalšímu rekordu. Na druhém místě za Toyotou je Honda, která dodala zákazníkům během prvních šesti měsíců 125 132 hybridů, tedy meziročně o 18 procent více.

Mezi nejoblíbenější auta už dlouhodobě patří Toyota Prius, což se potvrdilo i v první polovině roku 2017. Priusu se prodalo 116 695 kusů. Hned za ním byl nový crossover Toyota C-HR Hybrid. Nejžádanějším hybridním modelem značky Lexus byl NX 300h.

Pokud jde o elektromobily, nejlepší výsledek mezi japonskými výrobci zaznamenal Nissan s výsledkem 35 tisíc aut včetně 7 170 vozů v Japonsku. Většinou se jednalo o vozy Nissan Leaf. Mitsubishi prodalo 568 městských vozů i-MiEV. Celkový prodej elektromobilů japonských značek se zastavil na čísle 35 500 vozů.

Vodíková Toyota Mirai, sedan s elektrickým pohonem napájeným palivovými články, dosáhla celosvětového prodeje 1 157 vozů. Tento vůz měl svůj debut v Japonsku v prosinci 2014 a od roku 2015 je postupně uváděn na další trhy v Evropě a v USA.

A jak si Toyota vede v České republice? Podíl hybridních aut a elektromobilů zdejších silnicích letos v pololetí přesáhl jedno procento, vloni to bylo méně než 0,6 procenta. Celkem se letos za šest měsíců prodej aut na elektrický pohon zdvojnásobil na 1 492 elektromobilů a hybridů.

Každý pátý nově prodaný model Toyoty v České republice už má hybridní pohon. U značky Lexus je podíl hybridních modelů dokonce přes 80 procent. Dosavadní letošní výsledky míří již ke 2 tisícům prodaných hybridních vozů od začátku roku. Celkem Toyota v ČR prodala už přes 4 tisíce hybridních aut.

Zdroj: tisková zpráva

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze