Hyundai na CESu ukázal ovládání vozu skrz Google Home

1
Hyundai na CESu ukázal ovládání vozu skrz Google Home
  • Spojení sil společností Hyundai a Google vyústilo v komunikaci s automobilem skrz Google Home
  • Prozatím půjde o odeslání cílové stanice či odemknutí dveří u vozů Hyundai
  • Do budoucna se počítá s rozšířením funkcí

Ovládání automobilu skrz chytrý telefon, hodinky nebo třeba tablet už dnes většinu technologicky zaměřených lidí nevyvede z míry. Jenže technologie jdou stále dopředu a automobilka Hyundai nemůže zůstat pozadu. Na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas ohlásila partnerství s Googlem. O co jde?

Google kromě opečovávání mobilního operačního systému Android, testování autonomních automobilů a vyvíjení dalších projektů i nabízí doplněk do domácnosti zvaný Google Home. Jednoduše řečeno jde o chytrý reproduktor. Chytrý proto, že umí „přemýšlet“ – funguje totiž jako hlasový asistent. Chcete například přehrát váš oblíbený song? Řekněte mu to a on jej najde, ať už na Spotify nebo YouTube, a začne vyhrávat. Je libo nechat se vzbudit proslovem typu „Dobré ráno, dnes je v Praze příjemných 17 stupňů, lehce pod mrakem a čeká vás meeting s Martinem a poté oběd s Kateřinou“ či bez vyťukávání na klávesnici odepsat na příchozí zprávu, zaznamenat myšlenku nebo najít oblíbenou restauraci? Ani to pro Google Home nepředstavuje problém. I nákupní seznam si zapamatuje jedna-dvě a navrch vám ho uloží do telefonu. Tedy za předpokladu, že používáte Android. Google Home můžete i propojit s různými platformami chytré domácnosti, jako je třeba IFTTT, Philips Hue, Nest nebo Samsung SmartThings.

Nyní bude možné skrz Google Home ovládat i automobily zmíněné korejské automobilky. Zvládnete tak odemknout dveře nebo si poslat do automobilu vaší cílovou destinaci. Nejde o převratnou novinku – jak jsme již psali, spousta automobilek podobné funkce nabízí skrz chytré telefony, hodinky a podobně. V případě Google Home však jde o první integrovaný systém, jak ovládat automobil z domácnosti, aniž byste měli cokoli v nebo na ruce.

Hyundai slibuje, že se funkce, které takto půjde ovládat, brzy rozšíří. Cena Google Home činí 129 dolarů, tedy necelých 3 400 korun českých. Jeho prodej byl zahájen koncem loňského roku. Pokud vás Google Home zaujal a chcete ho používat, tak se však budete muset naučit anglicky.

Zdroj: theverge.com

Související články
Diskuze ke článku
LarryFex
Sleep apnea is a common sleep disorder than can affect as many as five percent as adults, but often goes unrecognized. If you suffer from this condition, you will stop breathing for up to a minute while you sleep. This can cause snoring, fatigue, and other problems. Fortunately, there are effective treatments to help you find relief.

You really need to do your best to lose weight if you have sleep apnea. Those who have sleep apnea typically have a neck circumference of 17 inches or more. This excess weight around the throat causes the airway to collapse more easily during sleep. Reducing your weight by even ten pounds can have a beneficial impact on your sleep apnea.

Consider doing a few very specific exercises before going to bed each night, to alleviate some of your sleep apnea symptoms. Exercising throat and tongue muscles has been proven in scientific studies to reduce snoring, improve breathing and lessen the more profound effects of sleep apnea when done according to doctor's orders.

If you have sleep apnea and cannot break the habit of sleeping on your back, try sleeping in a t-shirt with two tennis balls sewn into the back. Making this sleep shirt is a simple project to do at home, and it can help to break you of sleeping on your back. Every time you try to roll over on your back in your sleep, the tennis balls will remind you to roll back onto your side.

Getting a CPAP machine is probably the best option for your sleep apnea. These machines will keep your airways open and help you breathe. You should talk to your doctor about CPAP machines and figure out which model would be the most adapted. This machine should work if you use it properly.

Drink one cup of caffeinated coffee a few hours before you go to sleep. It may seem silly to drink a caffeine drink at night, but this can actually help keep your throat open while you sleep. You may have to play around with what time you drink the coffee to avoid restlessness.

If you have been diagnosed with sleep apnea, it is important to avoid drinking alcohol. Alcoholic beverages will relax the muscles in your throat, which makes it more likely that they will block your airway during your sleep. At the very least, avoid any alcoholic beverages in the evening before you get ready for bed.

You can reduce sleep apnea with exercises to strengthen throat muscles. Sleep apnea is often caused by the tissues in the throat, which can relax and collapse while you sleep. When your muscles strengthen, their chances of collapse and airway blockage go down.

Minimize your risk from the conditions causing sleep apnea. Some sleep apnea risk factors cannot be changed, like genetic or hereditary reasons. But others, such as weight smoking and drinking, can be controlled.

If you are concerned that you may suffer from sleep apnea, it is important to be diagnosed right away. This way, you can start getting the treatment you need as quickly as possible. The advice you have read in this article can help you find the relief you need from this troublesome condition.

viagrasansordonnancefr.com

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze