Audi si vyrábí elektrické motory samo. V Maďarsku jsme zjišťovali, jak

Reportáž z továrny Audi v maďarském Győru + VIDEO
4
Audi si vyrábí elektrické motory samo. V Maďarsku jsme zjišťovali, jak
Fotografie: Audi AG
  • Továrna v maďarském Győru je největší výrobnou motorů na světě
  • Navštívili jsme zejména halu pro výrobu elektrických motorů platformy PPE
  • Elektromotorů se zde vyrobilo letos více než 100 tisíc

Podívejte se, jak si Audi vyrábí elektromotory pro svůj Q6 e-tron

Spalovací i elektrická auta se skládají z mnoha tisíc součástek. Bezpochyby jednou z nejdůležitějších i nejsložitějších součástí je motor a my jsme dostali unikátní možnost nahlédnout do zákulisí výroby elektrických motorů pro platformu PPE, které vznikají v maďarském Győru (česky pojmenovaném jako Ráb), což je největší továrna na výrobu motorů na světě.

Do továrny jsme přijeli s Audi Q6 e-tron a Audi e-tron GT

Do továrny Audi Maďarsko přijíždíme z Vídně, a to příznačně v Audi Q6 e-tron. Pohyb auta, se kterým jsme přijeli, tak zajišťují právě motory z tohoto výrobního závodu. Ten byl založen v roce 1993 a na začátku měla pouze jednu halu s plochou 800 000 m2 s 82 pracovníky. Dnes má 5,1 milionu čtverečních metrů a více než 12 tisíc zaměstnanců zde v roce 2023 vyrobilo více než 1,6 milionů pohonných jednotek do 35 výrobních závodů koncernu Volkswagen po celém světě. Tedy skutečný kolos.

Audi Hungary Győr
Maďarská továrna je skutečně obrovská

Domov ikonického Audi TT

Továrna se dělí na tři části. Kromě výroby motorů se zde vyrábí i auta, konkrétně zde z výrobních linek sjíždí Audi Q3 a také zbrusu nová Cupra Terramar, do roku 2023 se zde vyrábělo také ikonické kupé Audi TT. Od roku 1998 se zde vyrobilo více než 2 miliony aut, momentální kapacita je skoro 800 aut denně.

Audi e-tron GT
Vyrábí se zde i hliníkové díly karoserie e-tronu GT, který se vyrábí v továrně Audi Sport v Böllinger Höfe

V třetí části se pak produkují různé části karoserie z hliníku pro luxusní značky koncernu VW, jako je Bentley a Lamborghini, ale i pro továrnu Audi Sport v Böllinger Höfe, pro kterou se zde produkují některé díly pro Audi e-tron GT. Mimochodem tuto továrnu jsem měl před časem možnost navštívit a také jsme vám z ní přinesli reportáž.

 Přes 20 milionů vyrobených motorů

My jsme se ale měli možnost podívat na výrobu motorů, což je hlavní část továrny. Je zde kapacita až pro výrobu až 9440 motorů denně a vyrábí se zde 9 rodin motorů, včetně dvou typů elektromotorů. Do továrny své součástky dodává 646 dodavatelů a na montáži motorů pracuje 5300 lidí a produkují motory pro 35 továren skupiny VW po celém světě.

Audi Hungary Győr
displej ukazující počet vyrobených motorů

Hned u vstupu do továrny nacházím velký displej, který v reálném čase ukazuje dnešní produkci jednotlivých typů motorů, ale také historickou produkci za celý rok a celou historii továrny. Svítí zde, že letos se vyrobilo už přes 112 tisíc elektrických motorů a za celou historii továrny už 618 tisíc, nicméně elektromotory se zde vyrábí od roku 2018, takže na číslo ohromných 13 milionů R3 a R3 TFSI spalovacích motorů se zatím elektromotory mohou dívat jen se závistí.

Pohled do útrob motorů pro platformu PPE

U elektrických motorů je kapacita výroby 2550 motorů a vyrábí zde jak motory pro Q8 e-tron, který se montuje v Bruselu, tak do modelů postavených na platformě PPE, tedy Audi Q6 e-tron, Audi A6 e-tron a také Porsche Macan.

Dostávám červený úbor, speciální boty s vyztuženou špičkou, která zvládne tlak až 2 tuny a jdu do výroby. Nejdříve procházím starší částí haly s výrobou spalovacích motorů a následně přecházím do nejnovější haly pro výrobu motorů pro platformu PPE. Okamžitě si všímám výrazně menšího hluku, podlahu zde křižují moderní autonomní roboti vezoucí nástroje i díly. Tohle je domov motorů pro platformu PPE.

Audi Hungary Győr
Můj dnešní úbor

Nové motory do platformy PPE jsou výrazně modernější

Motory jsou výrazně efektivnější, než ty používané ve starší platformě u Q8 e-tron, a to až o 30 %. Novinkou je vlásenkové vinutí, díky kterému je motor mnohem efektivnější, v Audi jsou pyšní také na přímé olejové chlazení stříkáním aerosolu na vinutí statoru. Výsledkem je takřka kompletní minimalizace nutnosti používat vzácné kovy a zisk až 5 kilometrů dojezdu. Celý motor používá 4 litry oleje, který se nemění a v autě zůstává po celou dobu životnosti motoru. Používá se jak pro lubrikaci motoru, tak jednostupňové převodovky.

PPE motory a jejich uložení v autě

Motory PPE jsou pak velmi tiché a Audi tvrdí, že jde v současnosti o nejtišší elektromotory díky segmentaci rotoru, optimalizaci zubů převodovky a dalším vylepšením. Díky tomu nemusí mít ani žádné akustické kapsy v motoru, které jinak u konkurence pohlcují zvuk. Výsledkem je až o 40 dB menší hluk oproti prvnímu Audi e-tron!

Zadní motor má výkon 280 kW, točivý moment pak 580 Nm. Průměr statoru činí 210 mm, délka 200 mm a hmotnost motoru včetně převodovky i měniče je 118,5 kg. Přední motor je pak asynchronní, s výkonem 140 kW a točivým momentem 275 Nm. Také disponuje přímým olejovým chlazením a vlásenkovým vinutím. Váží 87,5 kg, stator má délku 100 mm a průměr 200 mm. Oba modely, tedy jak Q6 tak SQ6, jsou co do motorů totožné, pouze v Q6 e-tron jsou oproti SQ6 e-tron softwarově omezeny výkony.

Jak se vyrábí?

Výroba motoru je jedna z nejnáročnějších částí v produkci celého vozu. Využívá se zde například laserového svařování a je nutná extrémní přesnost. Většina procesu je plně automatizovaná, nicméně na některých stanovištích vidíme i podíl ruční lidské práce, bez které se ani ten nejmodernější elektromotor evidentně neobejde.

Postup výroby je relativně přímočarý. Souběžně se sestavuje jak stator, do kterého se vplétá vlásenkové vinutí, tak rotor, který se následně vloží do statoru. Následně se nasazuje olejový systém, načež přijde na řadu převodovka a celý motor se zakrytuje. Na něj se poté nasadí měnič a řídící elektronika, nasadí se vnější kabeláž a je hotovo.

Hotový motor váží i s převodovkou, měničem a olejovým systémem přes 100 kg

Důležitou součástí je pak testování, kterým musí projít každý vyrobený motor. Na čtyřech stanovištích se testuje hlučnost. Motory jsou ale tak tiché, že zde musí být speciální mikrofon, aby byla úroveň hluku měřitelná. Zároveň se zde velmi přesně prověřují parametry jednotlivých součástí, například teplotního čidla. A když je motor hotový, odesílá se vlakem buď do Ingolstadtu nebo Bruselu, v případě Porsche Macan pak do Lipska.

Energie z hlubin země

Celá továrna je od roku 2020 CO2 neutrální a ve velkém využívá geotermální energii z hlubinných vrtů a může haly ohřívat díky horké vodě o teplotě přes 100 stupňů. Voda se tahá z hloubky 2,5 km a předává svoji energii přes tepelné výměníky o výkonu 30 MW povrchové vodě, protože ta termální se vrací plné zpět do země zhruba 5 km od vrtů dalšími vrty. V podloží potom trvá 30 let, než se dostane zpět k čerpacím vrtům, a to je dostatečný čas na to, aby se opět ohřála na více než 100 stupňů celsia. Geotermální energie pokrývá více než 90 % celoroční potřeby továrny pro ohřev vody a vytápění prostor. Elektrickou energii pak Audi získává ze solárního parku postaveného v roce 2020 společností e.on na střechách hal. V té době šlo s plochou 160 000 metrů čtverečních o největší střešní solární park v Evropě.

Využívání geotermální energie na vytápění továren

Továrna je tedy velmi moderní a sází i na udržitelnost, o čemž je ostatně i celá elektromobilita. A lze předpokládat, že podíl zde vyráběných spalovacích motorů zde bude postupně klesat a displej u vchodu bude ukazovat stále větší množství a podíl elektromotorů.

Diskuze ke článku
Roman P
Roman P
Tu plochu továrny si opravte, takto by zabrala půl Evropy ;)
Jan Jakubík
Jan Jakubík
Omlouvám se, že to nepatři úplně k článku, ale nechť to vezme redakce jako námět na diskuzi pro fDrive.

Co si myslíte o limitech flotilových emisí na rok 2025?

A) Odpustit?

B) Udělat dohodu, že co jim bude odpuštěno, ale o to víc a dříve se zkrátí normy na příští roky - jak o tom uvažuje Německo?

C) A nebo nerušit? Nechat limit jak jsou na rok 2025 a riskovat ještě větší krizi v automotive?

D) Něco jiného?
Miloslav Skurek
Miloslav Skurek
Napařit automobilkám flastr a pak jim ho vrátit v podobě příspěvků na zavádění nových technologií, třebas rize evropská baterkárna na auta by se mi líbila, mohl by to být join venture všech co nesplní emisní limity.
Jan Sztacho
Jan Sztacho
Jsem rád, že VW opět přišlo na to, jak udělat něco pro svůj větší zisk - olej v elektromotoru, který nemá předepsanou výměna za celou "životnost", je podobný kopanec, jako když u jejich spalováků není předepsaná výměna oleje v převodovkách (u některých modelů).
Do 200.000 km většinou OK, a pak to začne bejt zajímavý. Kecy o udržitelnosti, ale šizený servis tomu moc nepomáhá. Bohužel je to problém u více značek.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze