Světová média, včetně agentury Reuters, v uplynulých hodinách informovala o tom, že Volkswagen plánuje uzavřít nejméně tři továrny v Německu, propustit desítky tisíc zaměstnanců a zmenšit zbývající závody, protože plánuje hlubší než očekávanou reorganizaci. V pondělí to měla uvést Daniela Cavallo, šéfka podnikové rady, pro Deutsche Presse Agentur.
#BREAKING Volkswagen intends to close at least three plants in Germany and cut tens of thousands of jobs, according to the firm's works council. pic.twitter.com/88Nofbzxjc
— dpa news agency (@dpa_intl) October 28, 2024
Není přitom tajemstvím, že největší evropská automobilka už několik týdnů vyjednává s odbory o plánech na restrukturalizaci firmy a snížení nákladů, včetně toho, že poprvé zvažuje uzavření závodů na domácí půdě, což je pro německou ekonomiku velké téma. „Situace je extrémně napjatá a nelze ji překonat jednoduchými opatřeními na snížení nákladů,“ uvedl už dříve šéf značky Volkswagen Thomas Schäfer.
V pondělí ráno pak Volkswagen zopakoval, že restrukturalizace je nutná a dodal, že konkrétní návrhy předloží zítra. „Vedení společnosti to všechno myslí naprosto vážně. Nejedná se o šavlovačku v rámci kola kolektivního vyjednávání,“ řekla Cavallo zaměstnancům největšího závodu automobilky ve Wolfsburgu a pohrozila přerušením jednání. „Jedná se o plán největší německé průmyslové skupiny zahájit výprodej v domovském Německu,“ dodala, aniž by upřesnila, kterých závodů se to bude týkat nebo kolik ze zhruba 300 tisíc zaměstnanců skupiny Volkswagen v Německu by mohlo být propuštěno.
Slova šéfky podnikové rady v překladu znamenají, že konflikt mezi zaměstnanci a vedením firmy eskaluje. Vše je přitom důsledkem obtížného ekonomického prostředí, nových konkurentů v Evropě i ve světě a klesající konkurenceschopnosti německé ekonomiky jako takové. Cavallo na závěr také dodala, že Volkswagen plánuje snížit platy zaměstnanců nejméně o 10 % a zmrazit mzdy v nadcházejících dvou letech.
2. Lze to sice považovat za neúspěch, ale ne krach. Jak tu někdo správně píše, na BEV je třeba daleko méně lidí a opravdu je to ještě větší skládačka a je na tom ještě míň práce. Tenhle byznys se přesune do Číny, stejně jako elektronika, oblečení atp.
3. Kdybyste pořádně četli, co ty německé odpory dělají, tak nejsou snad ani proti zavření fabrik, zmrazení platů nebo propuštění - ale až po tom, co firma vyčerpá jiné možnosti. Problém mají s tím, že firma se snaží udržet zisk pro majitele na úkor zaměstnanců - vždyť to je legitimní práce odborů. Že to v česku takhle nefunguje a odbory jsou úlně blbý nebo jsou naopak uplacený, neznamená, že všude jinde je to stejně - jsem pravičák, podnikatel..