Volvo V60 T8
test

Volvo V60 T8

Divoký klid za volantem

Volvo je známé svou bezpečností, na dnešní test mi ale přistál model V60 s výkonem téměř 400 koní. Jak to jde dohromady? To vám chvíli bude vrtat hlavou. Polehčující okolností je fakt, že jde o plug-in hybrid. Stejně ale v zatím nejmenším kombíku automobilky budí pohonná jednotka velký respekt. Vypadá to, že se zde elektromotor stará spíš o výkony než o úspornou spotřebu. Tak kde je pravda?

Vzhled: Thor v celé své kráse

Ten „menší“ kombík od Volva zas tak malý není, což vám dojde hned při prvním pohledu. Lehko byste si jej totiž spletli s větší V90, na rozdíl od ní ale V60 působí vzdušnějším a vyváženějším dojmem. Na vzhledu vás nic nepřekvapí, vepředu na vás číhají dvě Thorova kladiva, jak automobilka ráda nazývá světla s LED uskupením ve tvaru T. Dlouhá kapota a přikrčený vzhled končí v ostře seseklé zádi s vertikálně uloženými koncovými svítilnami.

Náš testovací kousek byl vyšperkován úpravou R-Design čítající jinak modelované nárazníky, pár leskle černých doplňků, větší výfuky nebo speciální kola. Auto působí přikrčenějším dojmem, protože R-Design se dotýká i podvozku, který je naladěn na tužší notu, a tak může být nižší. Silnou variantu T8 poznáte pouze podle označení na zádi. Že jde o plug-in hybrid zase prozradí nabíjecí port na levém předním blatníku.

Faktem je, že V60 vypadá, speciálně na 19palcových kolech, parádně a těžko byste na trhu hledali hezčí kombík. S délkou 4 761 mm, výškou 1 432 mm a šířkou 1 850 mm je o něco málo větší než konkurenční Audi A4 a BMW řady 3. Pocitově je větší možná ještě více než na papíře, což ale může dělat bílá barva a hranaté tvary. I když to není žádný drobek, do obří lodě V90 mu chybí 4 cm na výšku, 17 cm na délku a 3 cm na šířku.

Technika a výbava: poblázněný tatík od rodiny

Označení T8 na zádi samozřejmě znamená hybrid, a to hned ten nejsilnější. Pro model V60 totiž Volvo umí ještě nabídnout pohonnou jednotku T6 s výkonem „pouhých“ 303 koní. Ta naše „chlapácká“ T8 nabídne brutálních 390 koní. Skládá se především ze zážehového dvoulitrového motoru, baterie a dvojicí elektromotoru.

Naše „chlapácká“ T8 nabídne brutálních 390 koní.

Technické parametry Volvo V60 T8

Kompletní specifikace
Konstrukcekombi, 4 781 × 1 850 × 1 432 mm, 2 261 kg
PohonHybridní (elektřina/benzin), hnaná náprava: 4×4
Výkon390 (303 + 87) koní, toč. moment: 640 Nm
Baterie11,6 kWh, konektory: Mennekes
Spotřeba?, dojezd: 700 + 56 km
Infotainment9" dotykový displej
Cena1 586 900 Kč

První synchronní motor s permanentními magnety dává 85 koní a dodává točivý moment důležitých 240 Nm. Elektromotor je umístěn na zadní nápravě, váží 34 kilogramů a funguje nejen pro pohon, ale také pro případnou rekuperaci. Další elektromotor slouží především jako startér, umí ale také podpořit spalovací motor. Výkon má dalších 45 koní a točivý moment 150 Nm. Menší generátor váží pouhých 18 kg. Vše pak zpracovává osmistupňová automatická převodovka, která si musí poradit s výkonem 390 koní a točivým momentem 640 Nm.

Na stovku auto zrychlí za perfektních 4,9 vteřiny a maximální rychlost je opulentních 250 km/h. Skutečně skvělé hodnoty, vezmete-li v potaz velkou hmotnost 2 261 kg.

Mezi nápravami najdete baterii, která zabírá prostor tunelu mezi sedadlem řidiče a spolujezdce, pokud neotevřete loketní opěrku, tak si toho však nevšimnete. Má 11,6 kWh, kapacita se ale šetří kvůli životnosti, a tak můžete využít pouze 9,1 kWh. Dobrou zprávou je, že pro baterii Volvo nabízí prodlouženou záruku na 8 let nebo 160 tisíc ujetých kilometrů.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze