Společnost BYD přerušila spolupráci se stavební firmou poté, co brazilské úřady zastavily práce na nové továrně na výrobu elektrických vozidel, která má být v provozu už příští rok. Jak uvádí autonews.com, zjistilo se totiž, že dělníci pracovali a žili v podmínkách podobných otroctví.
Brazilské úřady 23. prosince uvedly, že zachránily 163 čínských dělníků, kteří pro společnost BYD stavěli novou továrnu na elektromobily v severovýchodním státě Bahia, a nařídily zastavení stavby. BYD na to okamžitě reagoval tak, že ukončil vztahy se společností Jinjiang Construction Brazil Ltd. a zavázal se chránit práva subdodavatelských pracovníků, jak stojí v prohlášení firmy z 23. prosince.
„Společnost BYD opakuje svůj závazek plně dodržovat brazilské právní předpisy, zejména pokud jde o ochranu práv pracovníků a lidské důstojnosti,“ uvedl k situaci Alexandre Baldy, senior viceprezident společnosti BYD Brazil. Dodavatelská společnost Jinjiang Group, jež má mít „otroctví“ na svědomí, 26. prosince uvedla, že líčení brazilských úřadů o jejich zaměstnancích jako o zotročených neodpovídá skutečnosti a pouze došlo k nedorozumění v překladu.
„Nespravedlivé označení za zotročené vyvolalo u našich zaměstnanců pocit, že byla uražena jejich důstojnost a porušena jejich lidská práva, což vážně poškodilo důstojnost čínského lidu. Podepsali jsme společný dopis, abychom vyjádřili své skutečné pocity,“ uvedl Jinjiang na svém oficiálním účtu na čínské sociální síti Weibo. Podle brazilského prokurátora však údajně dělníci žili v podmínkách připomínajících otroctví a stavební firma jim také zadržovala pasy a velkou část mzdy.
Brazilian authorities discovered 163 #Chinese workers subjected to "slavery-like conditions" at a construction site for an EV factory in Bahia state, set to open by March 2025.
— bandhini fernando (@BandhiniF) December 26, 2024
Factory is owned by #China 's BYD & the workers were brought to #Brazil irregularly by contractor. pic.twitter.com/xhRAn56WaD
Brazilské úřady zjistily například to, že pokud pracovník po šesti měsících podal výpověď, odešel bez nároku na mzdu, protože si společnost odečetla mimo jiné náklady na letenku do Brazílie a zpět. Jeden z pracovníků také měl utrpět vážný pracovní úraz, ke kterému došlo poté, co pracoval 25 dní v kuse. V jednom z ubytovacích zařízení pak byly postele bez matrací a na 31 pracovníků připadala pouze jedna koupelna. Podmínky v ubytovacím zařízení pak ilustrují i videa, která se objevila na sociálních sítích viz výše.
Kazdopadne ty zabery z ubytovny me zase az tak nedesi. Staci se jit podivat do nektere zdejsi ubytovny pro Ukrajince. Myslim, ze by to budilo horsi dojem.
Na stavbach se pak Ukrajinci dozaduji sedmidenniho pracovniho tydne nejlepe po 12ti hodinach a to vcetne vanoc (s jejich vysvetlenim, ze jsou udajne pravoslavni a tedy vanoce neslavi).
Bohuzel za takovyto jejich pracovni tyden stale neudalaji tolik prace jako cesky delnik, a to je jeste na pet Ukrajincu potreba jeden Cech co je hlida o kvalite prace nemluve. 🤷♂️
"Jsou více citliví na odměny" tohle se vysvětluje tím že se cítí víc sociálně ohrožení.