Značka Kia pracuje na vývoji tří technologií určených k přesné regulaci teploty interiéru vozidla, aby zajistila vyšší pohodlí cestujících a lepší energetickou účinnost. Tyto technologie nejen zlepšují komfort, ale také šetří energii a umožňují efektivní řízení energie vozidla v éře elektrifikace. Konkrétně jde o chladící fólii s nano vrstvou (Nano Cooling Film), kdy tento materiál výrazně snižuje vnitřní teplotu v interiéru v horkém počasí při aplikaci na sklo vozidla. Dále tu máme systém sálavého vytápění (Radiant Heating Systém), který rychle a efektivně zvyšuje vnímanou teplotu kolem cestujících v chladném počasí. Posledním prvkem je kovem potažené vyhřívané sklo (Metal-Coated Heated Glass), kdy jde o světově první 48V systém, kde elektricky napájený kovový povlak skla zajistí rychlé odstranění námrazy a vlhkosti.
Všechny tři technologie jsou na úrovni technologické vyspělosti vhodné pro sériovou výrobu. Chladící fólie s nano vrstvou snižuje teplotu až o 12 °C. Již v červenci 2023 představila Kia různé pokročilé technologie nano-materiálů – zejména nano chladicí fólii, která dokáže výrazně snížit teplotu interiéru vozidla. Během testování výrobce použil více vozidel, přičemž na jedno nanesl nano chladící fólii a druhé nechal v původním stavu. Vozidla s běžným sklem a nevybavená chladící fólií s nano vrstvou zaznamenala vnitřní teplotu 48,5 °C ve srovnání s 36,0 °C u vozidel vybavených uvedenou nano vrstvou, což prokázalo maximální snížení teploty o 12,5 °C s použitím pokročilé technologie. Chladící fólie s nano vrstvou nejen že blokuje infračervené záření z vnějšku vozidla, jako tradiční tónovací fólie, ale také umožňuje únik tepla zevnitř vozidla. Skládá se ze tří vrstev, včetně dvou odrážejících sluneční energii a jedné, která vyzařuje střední infračervené vlnové délky.
Hodně zajímavým je zmíněný systém podlahového sálavého vytápění, který ohřeje cestující během několika minut. Tento typ vytápění využívá topné těleso, které vyzařuje sálavé teplo k nohám cestujících a rychle je zahřívá během chladného počasí. Vedle stávajícího topného systému vozidla může takové řešení ušetřit až o 17 procent více energie k dosažení požadované teploty, což také ušetří čas na dosažení tohoto stavu; systém dodává teplo do spodní části těla pasažéra během tří minut, což výrazně zvyšuje pohodlí cestujících. Očekává se, že v kombinaci s tímto systémem se výrazně prodlouží dojezd elektromobilů Kia v zimě tím, že sníží spotřebu energie na ovládání klimatizace. Systém obsahuje vysokoteplotní topné těleso typu fólie a systém prevence spálení. Topné těleso, které může dosáhnout teploty až 110 °C, je obaleno látkovým materiálem, který vyzařuje infračervené paprsky a upravuje teplo na příjemnou úroveň. Systém prevence popálení detekuje tělesný kontakt a okamžitě snižuje teplotu, čímž zvyšuje bezpečnost tím, že eliminuje riziko popálení.
U modelu Kia EV9 vybaveného systémem sálavého vytápění je nainstalováno devět topných panelů, včetně základny sloupku řízení, dveří řidiče a středové konzoly, jakož i dveří spolujezdce a základny odkládací schránky. Neméně důležité je kovem potažené vyhřívané sklo. To snadno odstraňuje námrazu a vlhkost a zlepšuje viditelnost. Průkopnický systém vyhřívaného skla s kovovým povlakem rychle odstraňuje námrazu nebo vlhkost z čelního skla vozidla během zimy a nabízí lepší viditelnost a zvýšenou bezpečnost ve srovnání s běžnými topnými články z wolframového drátu. Kovem potažené vyhřívané sklo je neviditelné a poskytuje cestujícím jasný, nezkreslený výhled. Díky 48V systému dokáže zcela rozmrazit povrch skla během pěti minut při -18 °C, což je až čtyřikrát rychleji a spotřebovává přibližně o 10 procent méně energie ve srovnání s konvenčními klimatizačními systémy. Navíc v horkých dnech může kovový povlak pasivně blokovat nejméně 60 procent solární energie, což snižuje požadavky na chlazení kabiny a výrazně zvyšuje energetickou účinnost.
Tohle se snaží vyřešit...nic jinýho. Účinnost TČ v EV je stejně žalostná, takže je možné, že ty sálavé panely (už se to tu psalo o Fordu) budou nakonec úspornější. Ale hlavně to nesmí foukat.