Nový průzkum společnosti ZAP-MAP mezi britskými vlastníky elektromobilů ukazuje, že jakmile řidič přejde na elektrický pohon, tak téměř neuvažuje, že se vrátí zpět k benzínovému či naftovému pohonu. Výsledek je důkazem zásadního posunu v postojích spotřebitelů ve prospěch čistě ekologických aut. Zároveň to ukazuje na fakt, že obavy vůči elektromobilům nejsou na místě a praxe při jejich používání je v zásadě bezproblémová.
73 % respondentů vlastní svůj první elektromobil
Průzkum byl proveden v listopadu 2020 s více než 2 000 respondenty. Celých 91 % uvedlo, že nehodlá přejít zpět k fosilním palivům. Celých 8 % uvedlo, že si nejsou jistí tím, že by se mohli vrátit zpět k naftě nebo benzínu a 1 % dotazovaných touží po návratu k benzínovému či naftovému motoru. Celých 73 % respondentů má první elektromobil a 52 % dotázaných si jej koupilo v roce 2020, 25 % v roce 2019 a 12 % v roce 2018. Melanie Shufflebotham, spoluzakladatelka společnosti Zap-Map, řekla k výsledku „Naše nejnovější data ukazují silný a trvalý dopad přechodu na čisté auto. Důkazy ve prospěch elektrických vozidel jsou s každým z našich průzkumů stále přesvědčivější.“
Nejvíce spokojeni jsou uživatelé s VW ID.3 a BMW i3
Nejvyšší hodnocení z pohledu spokojenosti uživatelů získaly vozy Volkswagen ID.3 (100 %), BMW i3 (100 %), Tesla Model 3 (96 %), Kia e-Niro (96 %), Hyundai Kona Electric (94 %), Renault Zoe (92 %) a Nissan Leaf (90 %).
Častý argument, že se zhroutí energetická soustava je nesmysl. Průměrný nájezd aut v ČR je cca 40-50 km denně, na to stačí 6-7 kWh energie, tedy to co za hodinu "nateče" do mých akumulaček, které mají denní příkon kolem 50-60 kWh. Nikde jsem při zavádění akumulaček a přímotopů neslyšel, že se zhroutí síť. Navíc ten proces obměny aut bude poměrně pomalý, cca 30 let a za tu dobu se objeví další úspornější technologie v autech a dobuduje se výkonnější a kvalitnější síť.
Jezdil jsem s Golfem několikrát, pro ženy je katastrofa vše, co je nové, kdyby ženy měly na starost technický pokrok na zemi, tak chodíme pořád pěšky.