Hyundai vytvoří novou značku Ioniq, zastřeší všechny elektromobily

Hyundai vytvoří novou značku Ioniq, zastřeší všechny elektromobily
Fotografie: hyundai.com
  • Společnost Hyundai nechá vzniknout odnož Ioniq, pod níž budou spadat všechny nově příchozí elektromobily
  • První tři na trh přijdou už v příštích třech letech
  • Do roku 2025 chce automobilka prodávat milion elektromobilů ročně

Korejská automobilka s prvním vlastním elektromobilem přišla v roce 2016, když na trh přivedla Ioniq. V Česku velmi dobře známé a vcelku oblíbené auto. Ostatně nedávno jsme jej v revidované verzi měli možnost znovu vyzkoušet při testu věnovaném ekonomické stránce provozu. A jak podle nás dopadla modernizace vozu? Na to se můžete podívat ve videu níže.

Ale teď již k jádru věci. Jihokorejci představili plán na nadcházející tři roky během nichž poznáme úplně nové elektromobily. Zajímavou novinkou je, že všechny ponesou stejné označení Ioniq. Píše o tom arstechnica.com. Prakticky jde o stejný princip, jako když před pěti lety tatáž společnost ohlásila vznik luxusní odnože Genesis. Všechny nově příchozí elektromobily tudíž budou spadat pod značku Ioniq.

Ioniq 5, 6 a 7

Jako první už v roce 2021 na trh vstoupí Ioniq 5. Středně velký crossover, jehož základy se budou opírat o koncept 45, který byl představen v minulém roce na autosalonu v Ženevě. Zmiňovaný koncept si rovněž odnesl ocenění „Nejlepší koncepční vůz“ ve speciálním vydání Design Awards časopisu Wallpaper.

Koncept 45 je předzvěstí nového elektromobilu značky Hyundai, respektive Ioniq

Hned o rok později Hyundai představí Ioniq 6. I zde k inspiraci poslouží již známý koncept. Tentokrát se jedná o letošní výtvor známý pod označením Prophecy. Motoristické novináře zaujal především tím, že v interiéru chybí volant, který byl nahrazen dvěma joysticky. Jejich pomocí lze ovládat až 90 procent veškerých funkcí auta. Ergonomické uspořádání tohoto typu nese označení IHI (Intuitive Human Iterface).

Z konceptu Prophecy se v budoucnu stane Ioniq 6

Koncem roku 2023, respektive na úplném začátku 2024, pak na řadu přijde Ioniq 7. O něm zatím nevíme prakticky vůbec nic mimo to, že půjde o robustní SUV. „Značka Ioniq změní paradigma zkušeností zákazníků s elektrickými vozy,“ sdělil Wonhong Cho, výkonný viceprezident a globální marketingový ředitel společnosti Hyundai Motor Company. „S novým důrazem na propojenost našich životů nabídneme elektrifikující zážitky, které se stanou nedílnou součástí šetrného životního stylu.

Jen u toho nezůstane

První tři zmiňované bateriové vozy značky Ioniq budou postaveny na nově vyvíjené platformě. O její vývoj se pochopitelně stará Hyundai a pracovně ji nazývá Electric Global Modular Platform. Zkráceně E-GMP. Vzhledem k různorodosti jednotlivých vozů půjde o pružnou platformu, která designérům rozvolní ruce při návrhu exteriéru i interiéru.

V budoucích letech se tedy můžeme dočkat opravdu zajímavých exemplářů. A všech v sériové výrobě. O tom zase svědčí fakt, že si Hyundai předsevzal prodávat do roku 2025 až milion elektromobilů ročně. Velkolepé plány mají podtrhnout i prodeje vodíkových aut, jichž se má prodávat více než půl milionu ročně. Zdá se tedy, že se ze strany korejské automobilky musíme připravit na pořádné ofenzivní tažení.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze