Druhá největší japonská automobilka, Honda, přiznává zpomalení v oblasti elektromobility. Místo radikální elektrifikace otočila směr a chce sázet na hybridy. Honda totiž dnes oficiálně oznámila přehodnocení své elektrické strategie. Do roku 2030 nyní očekává, že elektromobily nebudou tvořit dříve plánovaných 30 %. Místo toho masivně investuje do nové generace hybridů (HEV), kterých chce do konce dekády prodat přes 2,2 milionu ročně.
Jak dodává agentura Reuters, CEO Hondy Toshihiro Mibe uvedl: „Trh se mění den za dnem. Poptávka po elektromobilech slábne, regulace se zpomalují a zákazníci volí dostupnější technologie.“ Honda během tiskové konference také oznámila, že do roku 2030 omezí plánované výdaje na elektrifikaci a software o 30 %, což stále znamená úctyhodných 7 bilionů jenů (1,1 bilionu korun).
Hybridy jako most mezi dvěma světy
Honda ale neodmítá elektromobilitu jako takovou – dál deklaruje cíl 100% bezemisního portfolia do roku 2040. Ovšem místo skokového přechodu na baterie nabízí přechodové řešení – hybridy. Od roku 2027 proto plánuje představit 13 nových modelů s hybridním ústrojím e:HEV, které má být až o 50 % levnější než generace z roku 2018 a o 30 % levnější než generace současná.
Připomeňme, že Honda není jedinou japonskou automobilkou, která přehodnocuje své plány v oblasti elektromobility. I Toyota už v minulosti reagovala na zpomalující poptávku po elektromobilech a rostoucí zájem zákazníků o hybridní vozy. Loni tak oznámila, že do roku 2026 sníží plánovanou výrobu elektromobilů o 30 %, což znamená pokles o 500 tisíc vozidel oproti původním plánům. Namísto toho se zaměřuje na hybridní technologie, které též považuje za efektivní přechodové řešení.
Velké elektrické plány v oblasti motorek
Dodejme, že na sklonku roku jsme se už dozvěděli, že Honda jako největší producent motocyklů, chce do konce roku 2030 představit světu také 30 plně elektrických modelů. Už nyní má v nabídce několik elektrických skútrů, elektrická kroska CR Electric Prototype se jako koncept objevila už v roce 2019, ale produkční verze je zatím v nedohlednu a nyní jsme se dočkali dalších dvou konceptů Urban a Fun, které se do produkce dostanou už letos.


Prece jen dojezd 280-300 po dalnici nemusi stacitkazdymu a nekdo dokonce jezdi pod dalnici 140-150 i s suv...