Ford upozorňuje na důležitost dostatečného spánku před usednutím za volant

Ford upozorňuje na důležitost dostatečného spánku před usednutím za volant
  • Výzkum přirovnává účinky únavy na řidiče k jízdě pod vlivem alkoholu
  • Ford má „spánkový oblek“ s brýlemi, které dokáží napodobovat mikrospánek
  • Automobilka nabídne i Čechům, aby si jej vyzkoušeli v bezplatných kurzech

Většina lidí ví, že nedostatek spánku způsobuje mrzutost, urychluje stárnutí kůže a negativně ovlivňuje soustředění. Spánková deprivace však může také vážně narušit schopnost řídit. Únava stojí až za pětinou všech dopravních nehod. Schopnosti člověka, který zůstává vzhůru déle než 18 hodin, jsou podle odborníků narušeny v podobné míře jako po konzumaci alkoholu. Ford si nechal zhotovit „spánkový oblek“, který umožňuje bezpečně vyzkoušet negativní účinky únavy.

Použili jsme speciální brýle, které napodobují mikrospánek. To je nekontrolovatelná reakce na únavu, která může vést k tomu, že řidič jede deset sekund i déle poslepu, někdy dokonce s otevřenýma očima,“ řekl Dr. Gundolf Meyer‑Hentschel, ředitel Meyer‑Hentschelova institutu, který spánkový oblek vyvinul. „Nechtěl bych řídit ani sedět v autě s někým při takové míře spánkové deprivace. Od obleku si slibujeme, že ti, kdo ho vyzkoušejí, si odnesou větší pochopení pro důležitost spánku.“

Brýle propojené s aplikací v chytrém telefonu dokážou zařídit, že řidič půl sekundy nic nevidí. Doba se potom postupně prodlužuje až na maximálních deset sekund. V kombinaci se speciální čepicí, vestou a návleky na končetiny, což všechno dohromady váží více než 18 kilogramů, vzniká celkový efekt, jenž se podobá účinkům silné únavy.

Vystřízlivět je jediný způsob, jak snížit hladinu alkoholu pod maximální povolenou úroveň, a jediný lék na únavu je spánek. Zastavit na bezpečném místě a 20 minut si zdřímnout, to může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. A pokud ani to nestačí, měli byste se opravdu dostat domů jiným způsobem,“ dodal Dr. Meyer‑Hentschel.

Dopravní nehody jsou nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí. Ford začlení ukázky spánkového obleku do bezplatných kurzů Driving Skills for Life (DSFL), které jsou určeny řidičům od 18 do 24 let a probíhají i v ČR.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze