Nedbalí lidé vozí v autě psy volně. Ford proto chlupáčům přizpůsobil Focus kombi

Nedbalí lidé vozí v autě psy volně. Ford proto chlupáčům přizpůsobil Focus kombi
  • Nový průzkum ukázal, že třetina řidičů, kteří mají psa, ho v autě nijak nezabezpečuje
  • I proto Ford zkonstruoval nový Focus kombi tak, aby se do něj vešla i ta největší psí přepravka na trhu
  • Přispěli k tomu konstruktér Rene Berns a jeho australský ovčák Emil
  • Nezabezpečené zvíře zvyšuje při nehodě riziko posádky vozu i dalších účastníků provozu

Pro řadu lidí je pes členem rodiny. Skoro nikoho by přitom nenapadlo nechat děti v autě nepřipoutané, ale při zacházení s domácími mazlíčky to zjevně neplatí. Nový průzkum, realizovaný na objednávku Fordu, ukázal, že 32 procent řidičů, kteří mají psa, ho v autě nechává na volno. V mnoha zemích přitom zákon vyžaduje, aby bylo zvíře při převozu v autě zabezpečeno. Je to bezpečnější nejen pro samotná zvířata, ale i pro posádku vozu a další účastníky provozu.

Do nového Focusu kombi se vejde i ta největší přepravka na psy, jaká je na trhu k dostání. Může v něm pohodlně cestovat třeba irský vlkodav, patřící mezi nejvyšší psí plemena. Z respondentů, kteří v průzkumu přiznali, že psy v autě nezabezpečují, uvedlo 32 procent jako důvod, že zvířatům se to nelíbí; 31 procent to na kratších cestách nepovažuje za nutné a 14 procent nemá na psí přepravku v autě místo.

Šestadvacet procent řidičů, kteří vozí zvíře na volno, připustilo, že pes někdy vystrkuje hlavu z okna. Některým se už stalo, že pes z okna vyskočil, což v několika případech vedlo k jeho zranění nebo smrti. Lidé se přiznali i k tomu, že kvůli psovi v autě bourali, že jim pes zapnul blinkry, překážel ve výhledu či pokousal spolucestující. Převoz nezabezpečeného zvířete může být pro pojišťovnu důvodem ke krácení či odmítnutí plnění v případě nehody. Při nárazu v rychlosti 40 km/h je nezabezpečené zvíře mrštěno vpřed takovou silou, že se jeho hmotnost zvětší až čtyřicetkrát.

Všechny tyto informace jsou přitom zajímavé i pro české motoristy. Statistiky totiž ukazují, že Češi jsou jednoznačně národem pejskařů. Údaje z internetového statistického serveru potvrzují, že Česká republika je v procentu domácností vlastnících alespoň jednoho psa na druhém místě v Evropě (Rumunsko 46 procent, Česká republika 41 procent, Polsko 38 procent). Je přitom zajímavé, že třeba naši německy mluvící sousedé si na psy příliš nepotrpí. V Německu je pes členem jen 18 procent domácností a v Rakousku, které celou statistiku uzavírá, dokonce pouhých 12 procent.

Konstruktér Rene Berns, který je sám majitelem australského ovčáka Emila, se svým týmem, jenž sídlí v Kolíně nad Rýnem, navrhl tři opatření, která zvětšila využitelný prostor v zádi Focusu kombi: stlačení pěnové vrstvy stropní výplně, úpravu délky šroubů držících závěsy pátých dveří a změnu tvaru vstupního otvoru. Nový Focus kombi se prodává v několika různých variantách: jako stylový Trend a Titanium, sportovní ST-Line, luxusní Vignale a také jako crossover Focus Active, inspirovaný vozy SUV. Všechny tyto verze jsou v České republice k dostání i ve variantě kombi, a tak mají milovníci psů z čeho vybírat.

Dotazováno bylo 5 000 řidičů, kteří vlastní psa. Průzkum probíhal v listopadu 2018 ve Francii, v Itálii, Německu, ve Španělsku a Velké Británii. Realizovala ho společnost onepoll.com.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze