6 tipů, jak správně jezdit s hybridem

6 tipů, jak správně jezdit s hybridem
  • Základem je předvídat a nejezdit stylem brzda plyn
  • Pro lepší spotřebu je dobré držet konstantní rychlost, tedy využívat tempomat

Jednou z nejvýznamnějších výhod automobilů na hybridní pohon je nízká spotřeba pohonných hmot. Přinášíme několik rad automobilky Lexus, jak toho jednoduše docílit. Tato prémiová japonská značka už 90 procent svých vozů prodává právě v hybridní variantě.

  1. Dobře se seznamte s autem a naučte se využívat ukazatelů parametrů práce hybridního systému. Pomůže to při získávání návyků, které umožní optimalizovat hospodaření s energií.
  2. Důležité je jemné zacházení s plynovým pedálem, aby vůz co nejdéle využíval elektropohon.
  3. Nezbytná je rovněž rozumná práce s brzdou. Pokud začnete včas brzdit pomocí jemného stlačení pedálu, automobil bude využívat rekuperační brzdění. Pohybová energie se přemění na elektrický proud, který se bude ukládat v trakčním akumulátoru a později se využije k pohánění elektromotoru.
  4. K nižší spotřebě pohonných hmot přispívá i zachování stálé rychlosti, a proto není od věci používat tempomat. Při zastavení třeba na červenou nezařazujte neutrál, protože v této pozici se trakční akumulátor nenapájí. Stačí podržet sešlápnutou brzdu.
  5. Nezapomínejte, že každé další zapnuté zařízení, jako je klimatizace nebo vytápění zadního okna, zvyšuje spotřebu paliva. Využívejte je tedy pouze v situaci, kdy je to potřeba. Jestliže je interiér vozu hodně vychlazený nebo vyhřátý, lze zvýšit účinnost topení nebo klimatizace zastavením oběhu vzduchu.
  6. Pro nižší spotřebu bude příznivé i přepnutí automobilu do ekonomického režimu Eco. Řídící počítač zmírní reakce vozidla na prudké zacházení s plynovým pedálem a pomůže omezit spotřebu pohonných hmot i řidičům, kteří mají „těžkou nohu“. Eco režim pomáhá snižovat spotřebu energie také při zapnuté klimatizaci.

S body musíme souhlasit. Cestování s hybridním autem je do jisté míry hra. Hra o to, s jakou spotřebou pojedete. Ve chvíli, kdy se s autem sžijete, budete předvídat, dojíždět na křižovatku bez plynu, rekuperovat a tak podobně, dostanete se na zajímavou hodnotu. Naopak ve chvíli, kdy to řešit nebudete, dalo by se říci, že baterii s sebou vezete zbytečně, protože v takovém případě bude spotřeba jen o něco málo nižší než ve stejném autě pouze se spalovacím pohonem.

Zdroj: tisková zpráva

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze