V Paříži se budete moci svézt jedním ze 600 vodíkových taxi

V Paříži se budete moci svézt jedním ze 600 vodíkových taxi
  • Do konce roku 2020 má v Paříži jezdit 600 vodíkových taxi
  • Celou flotilu bude tvořit Toyota Mirai
  • Už nyní jezdí v Paříži okolo 100 vodíkových taxi

V Paříži bude do konce roku 2020 jezdit na 600 vodíkových vozů taxi s označením Hype. Společnosti Air Liquide, Idex, Société du Taxi Électrique Parisien (STEP) a Toyota spojují síly v rámci joint-venture s názvem HysetCo, vůbec prvního podniku zaměřeného výhradně na rozvoj vodíkové mobility v oblasti Paříže.

Toyota Mirai

Spolupráce je důležitým mezníkem pro nástup vodíkově orientované společnosti ve Francii a pro rozvoj celosvětově první flotily bezemisních vodíkových vozů taxi s označením Hype. Ty byly představeny v roce 2015 během klimatické konference COP21. Jezdí v Paříži i po celém regionu Île-de-France. Podnik HysetCo usnadní další produkci vozidel poháněných vodíkovými palivovými články a rozvoj jejich dobíjecí infrastruktury v regionu Île-de-France, aby bylo možné naplnit cíl 600 vozů taxi do konce roku 2020. Toyota do konce roku 2020 dodá dalších 500 vozů Mirai, které doplní stávající flotilu 100 vozů Hype.

Joint-venture pokrývá dva druhy činností: distribuci vodíku a vývoj aplikací souvisejících s mobilitou. Každý ze zapojených subjektů přispěje do tohoto ekosystému svými specifickými zkušenostmi.

Air Liquide je přesvědčena, že vodík je jedním z klíčů ke snižování úrovně znečištění ve městech. K dosažení tohoto cíle je nutné koordinovat činnost všech stran působících v tomto odvětví (výrobci, distributoři, odborníci na mobilitu atd.). Partnerská spolupráce se společnostmi Hype, Idex a Toyota je uskutečněním tohoto sdíleného úsilí pracovat společně ve prospěch obecného dobra. Na ulicích Paříže nyní jezdí již 100 vodíkových vozů taxi, využívajících čtyři vodíkové čerpací stanice, které jsme postavili. Rozšíření této flotily na 600 vozidel taxi do konce roku 2020 přispěje ke zlepšení kvality ovzduší v našem hlavním městě. Tento projekt spojuje technologie, ekologii a novou ekonomiku ve snaze umožnit transformaci jednoho z nejvýznamnějších hráčů odvětví mobility,“ říká Pierre-Étienne Franc, viceprezident pro vodíkovou energii, Air Liquide

Za poslední tři roky jsme prostřednictvím vozidel Hype demonstrovali, že vodík je reálným řešením, které dokáže v rámci základních činností – kam patří i taxislužba – pomoci eliminovat emise, a tak účinně bojovat se znečištěním ve městech jako Paříž. Díky spuštění projektu HysetCo a partnerské spolupráci s Toyotou při dodávce dalších 500 vozidel Mirai do konce roku 2020 dokážeme urychlit náš rozvoj a společně s našimi partnery připravit komplexní řešení vodíkové mobility, které do roku 2021 za speciálních podmínek nabídneme dalším provozovatelům dopravy, aby i oni mohli dosáhnout nulových emisí,“ říká Mathieu Gardies, prezident, STEP.

Technické parametry Toyota Mirai

Kompletní specifikace
Konstrukceliftback, 4 890 × 1 815 × 1 535 mm, 1 850 kg
PohonVodík, hnaná náprava: přední
Výkon113 kW, 154 koní, točivý moment: 335 Nm
Baterie1,6 kWh
Nabíjení
Spotřeba?, dojezd: 500 km
Cena od2 000 000 Kč
Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze