Soul ePrix: neuvěřitelná havárie 8 jezdců, rozhodnuto stále není

Soul ePrix: neuvěřitelná havárie 8 jezdců, rozhodnuto stále není
Fotografie: FIA
  • O titulu stále není rozhodnuto, i když Evansovy šance jsou v tuto chvíli spíše teoretické
  • Mercedesu trať v Soulu mimořádně sedne a Vandoornovi stačí k titulu páté místo
  • Přesto se Evans za volantem mimořádně rychlého Jaguaru nevzdává

Do deštivého závodu s mimořádně dramatickým průběhem nejlépe odstartoval z třetího místa Evans, který zpočátku bojoval s nastavením auta, nakonec se ale na mokré trati našel a z druhého místa rychle postoupil do čela závodu. V tu chvíli ale přišlo něco, co nečekal vůbec nikdo; celkem osm vozů postupně havarovalo v zatáčce číslo 20. Ta je proslulá tím, že je v ní odlišný povrch proti zbytku trati. Už za sucha vyžaduje ideální stopu, voda ji však mění v zákeřnou past. V ní se zachytili Norman Nato, Nick Cassidy, Nyck de Vries, Sebastien Buemi, Andre Lotterer, Oliver Askew a oba vozy NIO 333 pilotované Danem Ticktumem a Oliverem Turveyem. Tento hromadný náraz do bariéry, při němž auta najížděla na sebe, se stal konečnou v závodě pro šest jezdců. Po vyvěšení červené vlajky se dokázali dostat do depa pouze Nato a Cassidy.


Zatímco pro šest soupeřů se stala voda na trati osudnou, Novozélanďana Evanse naopak posunula do čela závodu poté, co udolal Lucase Grassiho na Venturi Mercedesu. Tam už zůstal, což snížilo jeho bodový odstup na Vandoorna na 21 bodů a udrželo ve hře o titul. Ostatně sám Vandoorne se nechal slyšet, že očekává Evansův velký double. Sám musí být přinejhoším pátý, aby si náskok udržel, ale to jen v případě, že Evans v neděli, na rozdíl od sobotního závodu, uhraje pole position a získá nejrychlejší kolo závodu. Jinak by stačila sedmá pozice. Sám Evans podle the-race.com přehnaným sebevědomím nesrší: „Potřebujeme vyhrát závod a aby Vandoorne nedojel, ale je to Formule E a může se stát cokoliv,“ nechal se slyšet po sobotním závodě. V něm měl ostatně jednou i pořádné štěstí; to když minul brzdný bod při objíždění Antonia Giovinazziho (Dragon Penske), který mířil do boxů.

Vandoorne byl po projetí cíle na pátém místě o poznání otrávenější. Nevyšla mu kvalifikace, v níž ve čtvrtfinále prohrál s Pascalem Wehreinem na Porsche a na startovním roštu tak stál až sedmý. Pak už neriskoval, zejména když se od šéfa své stáje Stephena Laneho dozvěděl, že jeho někdejší hlavní soupeř, Švýcar Edoardo Mortara obdržel pětisekundou penalizaci za přílišné bránění páté pozice proti DS Techeetah Jeana-Erica Vergneho.

Sestřih závodu

Hodnocení fDrive.cz

Atraktivita závodu: 9/10
Nejlepší pilot: Mitch Evans
Největší smolař: Andre Loterrer
Číslo závodu: 8, tolik vozů havarovalo v jediný okamžik
Nejlepší nováček: žádný nedokončil
Za očekáváním: Porsche

Výsledková listina

P. Jméno Tým Ztráta Bodů
1. Mitch Evans Jaguar TCS Racing - 25
2. Olivier Rowland MAHINDRA RACING +0,820 s 21
3. Lucas di Grassi Rokit Venturi Racing +1,393 s 15
4. Jake Dennis Avalanche Andretti +1,902 s 13
5. Stoffel Vandoorne Mercedes-Benz EQ +2,470 s 10
6. Jean-Éric Vergne DS TECHEETAH +3,957 s 8
7. Pascal Wehrlein TAG Heuer Porsche +4,149 s 6
8. Robin Frijns Envision Racing +4,508 s 4
9. Antonio Félix da Costa DS TECHEETAH +4,970 s 2
10. Nick Cassidy Envision Racing +5,325 s 1
11. Maximilian Günther Nissan e.Dams +5,610 s
12. Sérgio Sette Câmara Dragon / Penske Autosport +6,121 s
13. Norman Nato Jaguar TCS Racing +57,545 s
14. Alexander Sims MAHINDRA RACING DNF
15. Edoardo Mortara Mercedes-Benz EQ DNF
16. Sébastien Buemi Nissan e.Dams DNF
17. Dan Ticktum NIO 333 DNF
18. Nyck de Vries Mercedes EQ DNF
19. Oliver Turvey NIO 333 DNF
20. André Loterrer TAG Heuer Porsche DNF
21. Oliver Askew Avalanche Andretti DNF

Výsledková listina jasně říká, že o titulu se bude rozhodovat už jen mezi dvěma jezdci, protože Edoardo Mortara je po nedokončeném sobotním závodě ze hry o pouhé dva body. Stoffel Vandoorne má stále poměrně pohodlný náskok 19 bodů, o ten však může přijít, pokud se Evansovi povede „copy and paste“ a Vandoorne dojede nejlépe osmý. To se samozřejmě nejspíš nestane, avšak technický a nebezpečný okruh v Soulu už v sobotu prokázal, že nikdo neví dne, ani hodiny.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze