Německá prémiová automobilka Porsche chce více přispět k ekologii výroby a proto včera prozradila, že zahajuje nový pilotní projekt věnující se recyklaci baterií pro své další elektromobily. Cílem je získat cenné suroviny z vysokonapěťových baterií na konci jejich životnosti a Porsche věří, že se tím podaří vyvinout uzavřený výrobní cyklus. Nové baterie určené pro další modely značky by tak měly být z velké části vyrobené ze starých baterií, a to zcela bez potřeby těžby nových nerostů. V dlouhodobém horizontu se plánuje vybudování recyklační sítě pro baterie z elektromobilů, čemuž pomůže spolupráce s externími partnery.
„Pomocí inovativních procesů recyklace se snažíme zvýšit naši nezávislost na nestálých a geopoliticky nestabilních trzích se surovinami,“ říká Barbara Frenkel, členka výkonné rady pro nákup ve společnosti Porsche. A dále dodává: „Oběhové hospodářství je základním pilířem naší strategie udržitelnosti a tímto pilotním projektem chceme podtrhnout naše ambice.“ Porsche prosazuje svůj závazek k udržitelnosti tím, že přijímá principy „snížit, znovu použít, recyklovat“. Porsche krom toho vyvíjí stále účinnější elektrická vozidla s bateriemi, u kterých se postupně prodlužuje životnost. K novému projektu recyklace pak značka přistupuje ve třech fázích. V první fázi projektu jsou baterie z vývojových vozidel na konci své provozní fáze mechanicky „skartovány“ a zpracovány na černou hmotu.
Ta obsahuje cenné suroviny jako nikl, kobalt, mangan a lithium. Doposud bylo v programu vyrobeno asi 65 tun zpracované černé hmoty. V další fázi se černá hmota dále odděluje a zušlechťuje, dokud materiály nedosáhnou úrovně kvality i čistoty, jako by je Porsche znovu získalo na novo. Ve třetí fázi pak Porsche odebírá suroviny získané ze svých vyřazených vysokonapěťových baterií a vyrábí tak zcela nové baterie, což dokazuje holistické chápání oběhového hospodářství. Porsche doufá, že jeho nový pilotní projekt pomůže připravit společnost na nadcházející regulační změny – například očekávané požadavky na baterie v Evropské unii do roku 2031.