Hyundai/Kia a SK Innovation budou řešit efektivnější využití baterií

Hyundai/Kia a SK Innovation budou řešit efektivnější využití baterií
Fotografie: kia-express.cz
  • Spolupráce bude od prodeje baterií až po opětovné využití a recyklaci
  • Cílem je posílení stability dodavatelského řetězce baterií a efektivnější využití zdrojů
  • Hyundai Motor Group bude v oboru výroby baterií zkoumat nové obchodní příležitosti a posouvat technologie kupředu

Společnosti Hyundai Motor Group (HMG) a SK Innovation Co. se dohodly na spolupráci při vývoji udržitelného ekosystému baterií pro elektromobily (EV), které jsou stěžejní součástí budoucího odvětví mobility.

Spolupráce v oblasti prodeje baterií až po opětovné využití

Obě strany dnes oznámily plán spolupracovat v různorodých obchodních oblastech souvisejících s bateriemi pro elektromobily, jako jsou např. řešení prodeje baterií, služby pro správu baterií a opětovné využití a recyklace baterií.

Uvedená spolupráce pramení ze společné potřeby obou firem vybudovat hodnotový řetězec baterií a dosáhnout co nejvyšší ekologičnosti komerčních aktivit pokrývajících celý životní cyklus baterií pro elektromobily.

Jedna z možností je BaaS, tedy baterie jako služba

Na rozdíl od stávajících schémat spolupráce různých poskytovatelů služeb mobility a výrobců baterií zaměřených primárně na dodávky baterií se spolupráce Hyundai-SK zaměří na účinný cyklus využívání baterií označovaný BaaS (Battery as a Service – baterie jako služba) se zahrnutím služeb pronájmu nebo leasingu. Očekává se, že výsledkem této spolupráce bude rychlejší rozvoj různorodých systémů spolupráce mezi poskytovateli služeb mobility a výrobci baterií.

Obě uvedené firmy chtějí prostřednictvím této partnerské spolupráce posílit stabilitu dodavatelského řetězce na poli baterií a vybudovat účinný cyklus zdrojů od recyklace až po výrobu. Také chtějí snížit uhlíkové emise, podpořit optimální koncept propojující elektromobily s opětovným využíváním baterií a dosáhnout synergií maximalizace přidané hodnoty prostřednictvím optimálního návrhu baterií. V rámci zahájení spolupráce se obě strany zaměřují na počáteční proces shromažďování a ověřování bateriových modulů z vozů e-Niro od Kia Motors.

Kia e-Niro

Dvojice firem bude konkrétně hledat řešení pro maximalizaci hodnoty a ekologičnosti baterií elektromobilů, včetně dalšího využití těch baterií, které nejsou nadále použitelné pro vozidla, ale mohly by se uplatnit v jiných oblastech, jako např. systémech pro ukládání energie (ESS – Energy Storage Systems). Chtějí se také soustředit na vyřešení recyklace baterií s cílem extrahovat ekonomicky využitelné kovy, jako jsou např. lithium, nikl a kobalt. Očekává se, že tyto inovace povedou ke zvýšení hodnoty a konkurenceschopnosti odvětví recyklace baterií, které bude opěrným pilířem budoucí éry elektromobilů.

Kia e-Niro

HMG a SK Innovation kromě toho plánují využít synergie obchodní infrastruktury a schopností přidružených společností obou uvedených firem, zahrnujících různorodá odvětví, s cílem posílit konkurenceschopnost vlastních baterií a posílit růst v souvisejících oblastech.

SK Innovation bude prvořadým dodavatelem baterií pro novou platformu E-GMP

Spolupráce Hyundai Motor Group s firmou SK Innovation, tedy prvořadým dodavatelem baterií pro naši globální platformu E-GMP (Electric Global Modular Platform), jejíž premiéra je naplánována na rok 2021, je prvním klíčovým krokem k maximalizaci synergií mezi poskytovateli služeb mobility a specialisty na baterie,“ uvedl Joungčo Či, prezident a ředitel pro inovace ze skupiny Hyundai Motor Group. „Očekáváme, že naše spolupráce sehraje nesmírně pozitivní roli v posílení konkurenceschopnosti Hyundai-Kia na poli čisté mobility, jakožto i rozšíření dodávek ekologických elektromobilů.

Tato spolupráce mezi Hyundai Motor Group, která stojí na čele popularizace elektromobilů v rámci globálního trhu, a firmou SK Innovation, disponující vyspělými technologiemi v oblasti vývoje a recyklace baterií, je mimořádně smysluplná v tom, že firmy spojují síly při spolupráci napříč celým životním cyklem elektromobilů,“ uvedl Dongseob Jee, prezident divize baterií ve firmě SK Innovation. „Obě firmy vybudují hladký systém spolupráce s cílem hledat nové obchodní příležitosti napříč celým hodnotovým řetězcem baterií.

HMG kromě spolupráce s firmou SK Innovation usiluje o zajištění a zpřístupnění nových trhů prostřednictvím spolupráce s globálními hráči zaměřenými na opětovné využívání baterií pro elektromobily, jako jsou např. Korea Hydro & Nuclear Power Co., Wärtsilä, OCI a Hanwha Solutions. HMG plánuje prostřednictvím spolupráce s firmou SK Innovation Co. zásadním způsobem posílit svoji technologickou konkurenceschopnost, které dosáhne zajištěním technologií a infrastruktury, jakožto i rozšířením oblastí svých obchodních aktivit.

Technické parametry Kia e-Niro 64 kWh

Kompletní specifikace
KonstrukceSUV, 4 375 × 1 805 × 1 560 mm, 2 230 kg
PohonElektřina, hnaná náprava: přední
Výkon150 kW, 204 koní, točivý moment: 395 Nm / 3 600 ot./min
Baterie67,1 kWh (64 kWh využitelná kapacita)
Nabíjenírychlonabíjení: 75 kW, palubní: 11 kW,
Spotřeba?, dojezd: 455 km
Cena od1 199 980 Kč
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze