Elektrifikace se dotýká také lodí. Stockholm jednu takovou má

1
Elektrifikace se dotýká také lodí. Stockholm jednu takovou má
Fotografie: scania.com
  • Hybridní loď pojme až 150 osob a na elektřinu zvládne plout až dvě hodiny
  • Loď je provozována každý den na trase u jezera Mälaren mezi centrem Stockholmu a ostrovem Ekerö

Přibližně 60 procent cestujících ve švédském hlavním městě používá veřejnou dopravu a společnost Stockholm Transport se pyšní tím, že má flotilu autobusů a vlaků s pohonem kompletně na nefosilní paliva. „Jsme motivováni tím, co jsme zatím měli možnost vidět,“ říká Fredrik Liw, technický ředitel ve společnosti Blidösundsbolaget. „Čeká nás ještě spousta vývoje a testování, ale mohli bychom snížit emise CO2 až o 47 procent.“

Hybridní loď

Dopravní společnost nedávno začala ve větší míře využívat dostupných vodních cest ve městě, což jí umožnilo zajišťovat kratší a rychlejší přepravní trasy. Do roku 2021 bude 90 procent všech regionálních plavidel v rámci veřejné dopravy provozováno na nefosilní paliva. Hybridizace lodi Rex je důležitým krokem v tomto vývoji. „Již ve chvíli, kdy nás společnost Scania oslovila, jsem se domníval, že loď Rex je vhodná pro použití s hybridním elektrickým pohonem, protože se vyznačuje vysokou energetickou účinností,“ říká Liw.

Loď M/S Rex je každodenně provozována na 75minutové trase u jezera Mälaren, mezi městským centrem Stockholmu a ostrovem Ekerö – známým díky dvěma památkám zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO, včetně Drottningholmského paláce, který je sídlem švédské královské rodiny.

Loď pojme až 150 osob a používá vznětový motor Scania o objemu 13 litrů, jenž splňuje mezinárodní emisní normu organizace IMO úrovně 3. Tato pohonná jednotka je doplněna o elektromotor, což znamená, že loď může zcela v tichosti připlouvat k molům. Celkový trvalý výkon pohonu činí 240 kW nebo krátkodobě 290 kW a při cestovní rychlosti má loď spotřebu energie přibližně 100 kW. Díky tomu ji lze provozovat dvě hodiny čistě na elektřinu.

Může se jednat o revoluční řešení,“ říká hlavní inženýr Mattias Rosengren z divize motorů ve společnosti Scania. „Přinášíme automobilovou technologii do vodního světa. Pohonná jednotka lodi obsahuje stejné druhy komponent jako hybridní a plně elektrická vozidla Scania.“