Chystá se další výhoda pro elektromobily. V Česku nemají platit za dálnice

5
Chystá se další výhoda pro elektromobily. V Česku nemají platit za dálnice
  • Mělo by se tak stát v roce 2020 nebo 2021
  • Slevu dostanou vozidla na zemní plyn a biometan
  • Návrh nyní bude projednávat Poslanecká sněmovna a Senát ČR

Majitelé elektromobilů se v některých českých městech mohou těšit z některých výhod. Například po celé Praze je velmi oblíbená možnost parkovat na modrých zónách zdarma, což znamená úsporu i desítky tisíc korun ročně. V přípravě je nyní pro roky 2020 nebo 2021 i první celorepubliková výhoda, a to používání dálnic zdarma pro majitele elektromobilů.

Návrh na změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích již schválila vláda a nyní o něm bude rozhodovat Parlament. Dálniční známku nebo jejich obdobu nebudou potřebovat elektromobily, a to včetně těch vodíkových. Podmínkou bude pouze osazení vozu speciální registrační značkou (RZ, dříve také SPZ) pro elektromobily a hybridy s emisemi do 50 gramů CO2 na kilometr, kterou je možno pořídit od dubna. Úlevu 1 000 Kč z běžné ceny dálničních známek pak získají vozidla na zemní plyn a biometan, což je více než se původně předpokládalo.

Nabíjecí stanice ČEZ u dálnice D1
Nabíjecí stanice u dálnice D1

Jak jsme vás informovali dříve, chystá se i elektronizace dálničních známek, a to od roku 2021. Díky tomu by mělo být možné si koupit například zlevněnou dálniční známku jen pro určitý kraj.

Ježdění pro dálnicích zdarma bude pro majitele elektromobilů jistě vítanou výhodou. Vzhledem k vyšší pořizovací ceně elektromobilů bude novinka znamenat úsporu 1 500 Kč ročně po dobu provozu vozidla a snížení celkové přepočtené ceny elektromobilu.

Diskuze ke článku
CarlosEV
o to jsem četl už na konci roku 2017, uběhlo 1.5 roku a stále nic...já už těm věčným slibům nevěřím
Jan Senko
No ja doufam ze ta specialni znacka nebude PODMINKOU. Mam auto registrovano v zahranici, a tedy ceskou specialni znacku mit nemuzu. To by byla nepekna diskriminace.
Jindra
Nechápu proč by měli mít baterky něco zadara.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze