ČEZ myslí na recyklaci fotovoltaik. Nová linka zvládne dva tisíce tun panelů za rok

1
ČEZ myslí na recyklaci fotovoltaik. Nová linka zvládne dva tisíce tun panelů za rok
Fotografie: ČEZ
  • Hlavním partnerem je firma Dekonta
  • Nově otevřený recyklační závod umí vytřídit všechny cenné kovy, sklo, plasty a další suroviny
  • Vyseparované suroviny mohou sloužit k další výrobě nových panelů

V nové tiskové zprávě se společnost ČEZ pochlubila tím, že odpovědně uvažuje nad celým životním cyklem solárních panelů. Nově chce zajišťovat dostatečné kapacity pro jejich ekologickou recyklaci, s čímž pomůže nově získaný velký partner v této oblasti, kterým je společnost Dekonta. Nově otevřená certifikovaná recyklační linka v Kralupech nad Vltavou zahájila po získání všech potřebných povolení běžný provoz. Unikátní sestava sedmi soustrojí vyvinutých českými strojírenskými firmami zvládne zpracovat dva tisíce tun panelů ročně. Z každého umí vytřídit cenné kovy, sklo, plasty a další suroviny a připravit je k využití v navazujícím zpracovatelském průmyslu. Na začátku recyklační linky je rozbitý nebo nefunkční fotovoltaický panel, nejčastěji o rozměrech 2x1 metru.

Na jejím konci pak jednotlivé vyseparované suroviny, které putují do různých průmyslových odvětví nebo mohou sloužit přímo k výrobě nových panelů. Trojice specialistů tu panely nejdříve připravuje ke zpracování a následně jejich části posouvá mezi hlavními částmi linky firmy Dekonta. Zařízení pro zpracování fotovoltaických panelů ve středočeských Kralupech nad Vltavou má čerstvě všechna potřebná povolení a zahájilo běžný provoz. Za den tu zrecyklují několik tun vyřazených fotovoltaických panelů, ročně pak lze zrecyklovat až dva tisíce tun tohoto materiálu. Linka, která dokáže připravit k dalšímu využití více než 80 % hmotnosti panelů, vznikla v rámci projektu s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

„Fotovoltaické elektrárny jsou už dnes ve Skupině ČEZ důležitou součástí výroby z obnovitelných zdrojů, ale jejich význam při posilování energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky ještě výrazně poroste. V příštích letech ČEZ postaví tisíce MW výkonu nových fotovoltaik nejen ve velkých solárních parcích, ale i na střechách zákazníků z řad domácností, firem a obcí. Jako společnost vyznávající principy trvale udržitelného rozvoje musíme proto už dnes myslet na to, aby tyto aktivity neznamenaly zátěž pro životní prostředí. Rozšiřujeme síť partnerů pro odpovědnou ekologickou likvidaci dosloužilých panelů, které se stanou zdrojem cenných surovin pro český průmysl,“ říká Ladislav Trylč, jednatel společnosti ČEZ Recyklace, která provozuje jeden z největších kolektivních recyklačních systémů v ČR.

„Třicet let ve službách ekologie doma i v zahraničí nás naučilo pružně reagovat na trendy. Díky týmu špičkových odborníků jsme sestavili první opravdu komplexní českou recyklační linku na fotovoltaické panely. Bez chemických procesů dokážeme panely efektivně zpracovat a připravit suroviny pro další využití. V perspektivním odvětví nové energetiky chceme aktivity v recyklaci odpadů dále rozšířit. Připravujeme například výstavbu recyklační linky na lithium-iontové baterie a uvažujeme o osazení střech našich hal fotovoltaikami. Část energie pro likvidaci solárních panelů by nám tak symbolicky dodávalo právě slunce,“ uvádí Tomáš Havlík, předseda představenstva Dekonta Holding.

Zajímavostí je, že více než 60 % hmotnosti solárních panelů tvoří sklo a pětina váhy připadá na snadno recyklovatelný hliník. Nejvyšší hodnota pak spočívá v barevných kovech, mezi které se řadí měď nebo stříbro. Recyklace zpracovává i materiály ze střídačů, kabeláže nebo kovových konstrukcí. Vzhledem k existenci fotovoltaik o výkonu více než dva tisíce MW a několikanásobným plánům na rozvoj fotovoltaických elektráren tak i v České republice vzniká zcela nové průmyslové odvětví, které se stává zdrojem zaměstnanosti a příležitostí.

Diskuze ke článku
Jan Jakubík
Jan Jakubík
Zajímavé, tohle vědět, byl to taky častý argument, co pak s panelama za 20-30 let, až doslouží.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze