České dráhy představí v ČR první vodíkový vlak pro osobní dopravu na světě

2
České dráhy představí v ČR první vodíkový vlak pro osobní dopravu na světě
Fotografie: Alstom
 • Nová dohoda o spolupráci má za cíl propagovat vodíkové řešení společnosti Alstom v České republice během Coradia iLint Railshow v květnu 2022
 • Na Railshow se Coradia iLint představí místním odborníkům, dopravcům a veřejnosti

Společnost Alstom, globální lídr v oblasti inteligentní a udržitelné mobility, podepsala historickou dohodu s českým národním železničním dopravcem, společností České dráhy o spolupráci na Coradia iLint Railshow v České republice v druhé polovině května 2022. České dráhy jsou generálním partnerem Alstom Coradia iLint Railshow v České republice. Společnou ambicí obou společností je zdůraznit potenciál vlaku Coradia iLint pro udržitelnou dopravu v České republice, a to spojením odborných znalostí Alstomu v oblasti vodíkových železničních řešení s odbornými znalostmi Českých drah v oblasti dopravní obslužnosti českých regionů a služeb železniční dopravy. Na základě této dohody o partnerství přiveze společnost Alstom v období 16. až 25. května 2022 do České republiky a na Slovensko první a jediný vlak na vodíkový pohon na světě, Coradia iLint.


Coradia iLint je první osobní vlak na světě poháněný vodíkovým palivovým článkem, který vyrábí elektrickou energii pro trakci. Tento vlak s nulovými emisemi vydává nízkou hladinu hluku a jeho emise tvoří pouze pára a kondenzovaná voda. Coradia iLint je speciálně navržena pro provoz na neelektrifikovaných tratích, a proto představuje ideální řešení pro mnoho českých a slovenských tratí, které zůstávají neelektrifikované. „Společnost Alstom je průkopníkem v oblasti vlaků na vodíkový pohon. Vnímáme velký zájem o naše řešení na českém a slovenském trhu. Věříme, že přímá zkušenost s vlakem Coradia iLint zodpoví zbývající dotazy dopravců, státní správy i samosprávy, úřadů, vládních činitelů, zákazníků, odborníků z oboru a cestujících,“ říká Dan Kurucz, generální ředitel společnosti Alstom Česká republika a Slovensko.

Téměř dvě třetiny železničních tratí u nás nejsou elektrifikované, proto máme v současnosti v Česku skoro polovinu výkonů osobní dopravy v dieselové trakci. Pokud chceme společně s objednateli veřejné dopravy zajistit v budoucnosti bezemisní dopravní obslužnost, pak musíme hledat alternativu k těmto vlakům. Vodíkový pohon je velkou nadějí, proto jsme rádi, že si nás Alstom vybral za partnera při této prezentaci, a my se můžeme s tímto řešením velmi detailně seznámit. Zároveň nám to dává možnost oslovit objednatele veřejné dopravy a ukázat jim konkrétní příklad bezemisní železniční dopravy,“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Využití čistých technologií v dopravě je v dnešní situaci důležitým krokem ke zbavení se závislosti na fosilních palivech. Z mého pohledu je důležité, abychom nevsázeli všechno na jednu kartu, nic nediktovali shora a byli otevřeni pro různá řešení. Vodík nepochybně může být v železniční dopravě zajímavou alternativou zejména jako náhrada konvenčních dieselových lokomotiv na tratích, kde se nevyplatí elektrifikace. Určitě budu se zájmem sledovat, jak se řešení společnosti Alstom pro České dráhy osvědčí,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Railshow po regionech

Alstom Coradia iLint Railshow představí toto inovativní a ekologické řešení mnoha regionálním a národním subjektům, ale také českým a slovenským cestujícím. Railshow startuje v úterý 17. května v hlavním městě Praze a pokračuje do dalších regionů ČR a na Slovensko.

Hlavní zastávky a prezentace Coradia iLint Railshow v ČR

 • 17. 5. Praha; předváděcí jízda do Vraného nad Vltavou a do Mníšku pod Brdy
 • 18. 5. Česká Třebová; předváděcí jízda do Lanškrouna
 • 19. 5. Olomouc; předváděcí jízda do Bruntálu a Krnova
 • 19. 5. Krnov; předváděcí jízda do stanice Opava-Východ a Ostravy-Svinova
 • 22. 5. Jihlava; předváděcí jízda do Horní Cerekve, Pelhřimova, Tábora a Českých Budějovic
 • 22. 5. České Budějovice; předváděcí jízda do Polné na Šumavě
 • 23. 5. Zkušební centrum VUZ Velim
 • 24. 5. Hradec Králové; předváděcí jízda do Jičína, Turnova a Liberce
 • 24. 5. Liberec; předváděcí jízda do Mimoně a České Lípy
 • 25. 5. Česká Lípa; předváděcí jízda do Jedlové, Benešova nad Ploučnicí a Děčína hl. n.
 • 25. 5. Ústí nad Labem; předváděcí jízda mezi stanicemi Děčín hl. n., Ústí nad Labem hl. n. a Ústí nad Labem Západ

O firmě Alstom

Společnost Alstom rozšiřuje a zdokonaluje své vodíkové portfolio nejen prostřednictvím interních odborných znalostí a akvizic, ale také pomocí četných globálních partnerství. Partnerství společnosti Alstom s Českými drahami v České republice je v souladu se strategickým plánem „Alstom v pohybu 2025" i s vodíkovou strategií zahájenou v roce 2013 vývojem vlaku Coradia iLint a pokračující akvizicí výrobce palivových článků Helion Hydrogen Power v roce 2021.

Alstom je jednou z předních společností na českém železničním trhu. S výrobním závodem v České Lípě navazuje Alstom na více než 100leté dědictví průmyslové výroby. Alstom je také prvním dodavatelem vysokorychlostní techniky v zemi, pro České dráhy provozuje sedm vysokorychlostních vlaků Pendolino. Přední kompetence společnosti v oblasti řízení dopravy jsou rovněž prezentovány v zemi, Alstom je prvním poskytovatelem moderních zabezpečovacích řešení v souladu s nejnovějším standardem EU, ETCS úrovně 2. Alstom, který na českém trhu představuje kompletní portfolio železničních řešení, dodává také lokomotivy Traxx.

Diskuze ke článku
Radovan Burkovič
Radovan Burkovič
Je třebas se registrovat na jejich webu, dole na stránce jsou pak programy v jednotlivých městech.
Stanislav Šmakal
Stanislav Šmakal
Dobrý den. Příjde nějaké potvrzení emailem? děkuji

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze