Audi bude mít hned čtyři různé platformy pro elektromobily

Audi bude mít hned čtyři různé platformy pro elektromobily
  • První elektromobil od Audi stojí na platformě MLB evo
  • Audi bude využívat také koncernovou platformu MEB
  • Nejluxusnější modely budou stát na platformě PPE, která je sdílená s Porsche

Audi ve svém produktovém portfoliu přechází na elektromobilitu – od kompaktního segmentu až po vysokovýkonné modely. Společnost přitom využívá synergie, realizované v rámci koncernu, a ve vývoji i výrobě sází na čtyři platformy. Značka tak bude již brzy schopna nabídnout svým zákazníkům na míru střižená řešení pro každý automobilový segment.

Audi e-tron

Značka Audi vstoupila do éry elektromobility s modelem e-tron, který lze na českém trhu objednávat za ceny od 2 122 900 Kč. Audi e-tron se svým rozvorem 2 928 milimetrů řadí mezi SUV Q5 a Q7 a jeho základem je rozsáhle adaptovaná varianta modulární platformy MLB evo (Modularer Längsbaukasten) pro vozy s motorem uloženým vpředu podélně. Nová karoserie obdržela velký počet inovativních strukturálních prvků v prostřední části podlahy a v oblasti střechy. V závěru roku 2019 byla představena druhá karosářská verze, e-tron Sportback, která již je také v prodeji.

Vysokonapěťová sada akumulátorů modelu e-tron pojme až 95 kWh elektrické energie. Toto množství vystačí k ujetí více než 400 kilometrů podle metodiky WLTP. Významnou roli přitom hraje inovativní rekuperační systém, který dokáže při zpomalování získávat zpět až 30 procent spotřebované energie. SUV vyšší třídy je poháněno dvěma asynchronními elektromotory o celkovém špičkovém výkonu 300 kW a jako první sériově vyráběný automobil umožňuje využívat nabíjecí výkon až 150 kW, přičemž vysokého nabíjecího výkonu je dosahováno v širokém rozsahu nabíjecího procesu díky velmi efektivnímu řízení chladicí soustavy.

Platforma J1 pro vysokovýkonné automobily – Audi e-tron GT concept

Návštěvníkům autosalonů v Los Angeles (2018) a v Ženevě (2019) nabídla expozice značky Audi výhled na budoucí vysokovýkonný model kategorie „gran turismo“. Studie s označením e-tron GT concept se již svým designem velmi podobá připravované sériové verzi.

Audi e-tron GT

Dva synchronní elektromotory s permanentními magnety poskytují ve studii Audi e-tron GT concept nejvyšší celkový výkon 434 kW (590 k) a maximální točivý moment 830 Nm. Čtyřdveřové GT je katapultováno z klidu na 100 km/h za 3,5 sekundy a za méně než 12 sekund pokoří hranici 200 km/h. Další akcelerace končí až při 240 km/h.

Platforma MEB – Audi Q4 e-tron concept

Stejnou roli, jakou plní modulární platforma MQB (Modularer Querbaukasten) pro modely se spalovacím motorem uloženým vpředu napříč, bude hrát pro budoucí elektromobily Audi modulární platforma MEB (Modularer E-Antriebs-Baukasten) koncipovaná pro automobily s elektrickým pohonem. MEB poskytne technický základ budoucím modelům Audi kompaktní a střední třídy. Tato platforma tak vytvoří vstupní bránu do světa elektromobilů s logem čtyř kruhů. Modulární platforma MEB je koncipována velmi mnohostranně a umožňuje realizaci široké škály variant – od SUV přes crossovery až po sedany.

Audi představilo plně elektrický Q4 e-tron

V březnu 2019 oslavila v expozici značky Audi na autosalonu v Ženevě světovou premiéru sériové verzi blízká studie Q4 e-tron concept. Kompaktní SUV začne sjíždět z montážních linek na přelomu roku 2021 jako první Audi na základě platformy MEB. Nový model zamíří do segmentu konvenčně poháněných modelů Q3 a Q3 Sportback. Délkou interiéru se každý model na platformě MEB vyrovná současným automobilům se spalovacím motorem kategorie vždy o stupeň vyšší. Q4 e-tron concept tak nabízí vnější rozměry porovnatelné s modelem Q3, zatímco rozměry interiéru se mohou poměřovat s modelem Q5.

Platforma PPE pro luxusní elektromobily Audi

Čtvrtá platforma je určena pro modely Audi vyšší a luxusní třídy. Platforma PPE (Premium Plattform Electric) je vyvíjena v úzké spolupráci se společností Porsche. PPE bude hrát ve světě elektromobilů stejnou roli, jakou má platforma MLB mezi modely Audi poháněnými spalovacími motory. Specifické uspořádání platformy umožní používat velmi moderní, výkonnou techniku, která uspokojí požadavky náročných zákazníků v segmentech vyšší a luxusní třídy.

Porsche Taycan

Audi vyvíjí na základě PPE různé modelové řady, které pokryjí karosářskými verzemi SUV, Sportback, Avant a crossover segmenty od vyšší střední třídy až po luxusní třídu. Značka tak rozšíří své aktuální portfolio modelů o velký počet elektromobilů i ve vyšší třídě a luxusním segmentu. Stejně jako u studie Audi e-tron GT concept bude systém elektrického pohonu pracovat s napětím 800 V a ve spojení s velmi účinným řízením teploty umožní vysoký nabíjecí výkon 350 kW.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze