Vláda schválila Vodíkovou strategii ČR. Stojí na čtyřech pilířích

3
Vláda schválila Vodíkovou strategii ČR. Stojí na čtyřech pilířích
Fotografie: Unipetrol
  • Čtyři pilíře jsou: výroba nízkouhlíkového vodíku, využití nízkouhlíkového vodíku, doprava a skladování vodíku, vodíkové technologie
  • Strategie je rozdělena do čtyř etap – do let 2025, 2030 a 2050

Vláda schválila Vodíkovou strategii České republiky, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. „Naše strategie je založená na čtyřech pilířích: výrobě nízkouhlíkového vodíku, využití nízkouhlíkového vodíku, dopravě a skladování vodíku, vodíkových technologiích. V souladu s evropskou vodíkovou strategií ji máme rozdělenou na čtyři etapy: do roku 2025, 2030 a 2050,“ říká vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Dali jsme dohromady sestavu všech aktérů od výrobců přes investory, školy, vědce a podobně. Bude to podporované odvětví s cílem dostat vodíkové technologie do průmyslu, energetiky a dopravy.


MPO počítá s tím, že každý rok se bude vyhodnocovat vývoj vodíkových technologií. „Cílem strategie je mimo jiné také urychlení vývoje a následné implementace ekonomicky dostupných vodíkových technologií. Česká republika musí mít ambici stát se v budoucnu důležitým exportérem v této oblasti,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.


Konkrétní vodíkové projekty představili zástupci firem a dalších institucí na mezinárodní konferenci, kterou MPO uspořádalo 16. července. „Otázka využití vodíku závisí hlavně na ceně, proto musíme hledat způsoby, jak cenu minimalizovat a zajistit tak maximální efektivitu náhrady fosilních paliv vodíkem,“ říká zmocněnec ministra pro vodíkové technologie Petr Mervart a dodává: „Naší snahou je rozjet v České republice novou nízkouhlíkovou ekonomiku, která bude postupně nahrazovat tu, která je silně závislá na fosilních palivech a která se bude postupně zmenšovat.

Česká republika se společně s ostatními členskými zeměmi zavázala dosáhnout klimatické neutrality celé EU do roku 2050. Vodíková strategie je jedním z významných nástrojů, jak tohoto cíle dosáhnout. Strategie popisuje výchozí stav a odhaduje vývoj do roku 2050, který souvisí s časovým horizontem Zelené dohody pro Evropu. Dále přináší přehled programů, které mohou podporovat rozvoj vodíkových technologií. Na přípravě materiálu spolupracovali zástupci průmyslu, výzkumných organizací, vysokých škol, jiných ministerstev a dalších organizací.

tisková zpráva
Diskuze ke článku
Stanislav Vondraš
Stanislav Vondraš
Naposledy upraveno: 27. 7. 2021 23:49
Nesmysl a tunel. Kdo to platí?
Esme Silencio
Esme Silencio
Budoucnost 3,14čo !!!

Vodík z ropné rafinerie čoskoro i ve vašich živutcích neomarxisti Zdáááár !!!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze