Tesla má za sebou celý rok v zisku, ale nesplnila očekávání. Čím to je?

Tesla má za sebou celý rok v zisku, ale nesplnila očekávání. Čím to je?
Fotografie: Tesla
  • Tesla ve čtvrtém kvartálu předčila očekávání obratem, ale zisk byl nižší, než se čekalo
  • Čistý zisk za celý rok 2020 byl 2,5 miliardy dolarů
  • Automobilka pravděpodobně více investovala do modernizace Modelů S a X

Už jsme psali o tom, že Tesla loni vyrobila přes půl milionu aut a k překonání této hranice v počtu dodaných vozů chybělo málo. Nedávno Tesla zveřejnila i finanční výsledky za rok 2020, ve kterém podle teslarati.com předčila očekávání, pokud jde o obrat, ale zisk na akcii byl nižší, než se čekalo. Čím to je způsobeno?

Zatímco Wall Street očekával, že tržby Tesly ve čtvrtém kvartálu budou 10,3 miliard dolarů, skutečnost byla dokonce 10,7 miliard dolarů – Tesla tedy v tomto ohledu předčila očekávání. V zisku na akcii ale Wall Street očekával 1,04 dolaru na akcii a společnost Estimize dokonce 1,08 dolaru na akcii, realita byla přitom pouze 0,8 dolaru na akcii. Přesto ale Tesla skončila i ve čtvrtém kvartálu v plusu, a dosáhla tak zisku v celém roce 2020, což je úspěch. Čistý zisk Tesly za celý loňský rok byl 2,5 miliardy dolarů.

Jelikož obrat v posledním kvartálu byl vyšší, než se čekalo a naopak čistý zisk nižší, je to pravděpodobně způsobeno tím, že Tesla v tomto kvartálu více investovala. Jelikož na konci ledna představila modernizované vozy Model S a Model X, je pravděpodobné, že koncem roku více investovala právě do nich a náběhu jejich výroby. Nižší zisk tedy byl spíše jen investicí do budoucna, ale určitě nebyl způsobený tím, že by se Tesle méně dařilo.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze