Vymáhání práva ze strany magistrátu je dlouhodobě nevděčná záležitost, ale velmi potřebná v praxi. Pokud nedokáže postihnout řidiče, kteří jezdí na červenou, stává se Praha méně bezpečnou. Bohužel s tím spojená administrativa byla zatím velmi náročná. Proto nově magistrát analyzuje možnost využití chytrého systému „ePokut“ za pomoci odborníků z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kteří do řešení dopravních přestupků a sporů vnesou metody umělé inteligence a teorie her.
Cílem projektu realizovaného v rámci dotace TAČR ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy (MF UK) a právní kanceláří PRK Partners s.r.o. je využití umělé inteligence a zavedení online řešení sporů. ePokuty zrychlí a zefektivní vymáhání přestupků a ušetří počet úředníků, kteří musejí přestupky řešit. Umělá inteligence a teorie her by spáchané přestupky lépe zkoordinovala a odstranila zbytečné konflikty pro obě strany. Umělou inteligenci v řešení dopravních sporů je možné využít například při zapojení teorie her.
To je metoda, která snadně zpracuje konfliktní rozhodovací situace, kde dochází ke střetu zájmů (například zájem společnosti potrestat viníka a naopak zájem viníka uniknout trestu). Sestavením matematického modelu daného konfliktu a pomocí výpočtů se pracovníci MF UK snaží nalézt co nejlepší strategie pro konkrétní účastníky takových konfliktů. Druhou testovanou metodou je v zahraničí často využívané online řešení sporů. Tím jsou řešeny nejen reklamace e-shopů, ale právě i vymáhání pokut. Ve spolupráci s právní kanceláří se hledají legislativně správné postupy, které umožní proces automatizovat a tím opět umožnit zvýšení vymahatelnosti.
„Přívětivější budou ePokuty nesporně i pro samotné viníky přestupků, protože svoje spory i reklamace budou moci díky automatizaci procesů v budoucnu řešit pohodlněji online prostřednictvím Portálu Pražana,“ dodává Zdeněk Hřib primátor hl. m. Prahy.