😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Elektrická Omoda 5 EV na vlastní oči a ruce

První dojmy
17
Elektrická Omoda 5 EV na vlastní oči a ruce
Fotografie: Martin Pultzner, fDrive.cz
  • Osahali jsme si ambasadora nové čínské značky Omoda pro český trh
  • První elektromobil Omoda 5 EV by se rád dostal do povědomí zákazníků
  • Nabídne specifikace a cenu velmi podobnou například Škodě Elroq
  • Prozatím jediná motorizace nabídne výkon 150 kW a 61kWh LiFePo baterii s nabíjecím výkonem 80 kW

Elektromobil Omoda 5 EV právě vstupuje na český trh, kde by rád zatopil ostatním, plně elektrickým kompaktním crossoverům. Je to vůbec první čistě elektrický model značky Omoda, kterou vytvořil čínský koncern Chery teprve v roce 2022, a to výhradně za účelem exportu. Pro nás je tento model zajímavý také tím, že by se měl ještě letos začít vyrábět v Evropě, a sice ve Španělsku, v bývalé fabrice Nissan Ebro v Barceloně. Pomůže mu to vyhnout se čínským dodatečným clům, která činí v případě automobilky Chery 21 %. Půjde také o přímého konkurenta pro novou Škodu Elroq, míří tedy do tržního segmentu, kde se doslova začíná vařit voda. S Elroqem jej také spojuje stejná základní cena. A čím si chce Omoda zmlsané Evropany naklonit na svou stranu?

Omoda 5 EV

Jestli jsou Číňané v něčem opravdu dobří, je to prezentace vlastních úspěchů, ať už skutečných, či těch kýžených a domnělých. Proto nepřekvapilo, že během prezentace nových značek na českém trhu Jaecoo a právě Omoda zazněla velmi lichotivá slova o rekordních nárůstech, premiantech trhu v rámci Evropy a také 500 předobjednávkách, které obě značky získaly v tuzemsku od loňského zahájení předprodeje. Nás nejvíc zajímá Omoda 5 EV, která se po světě už stačila představit pod minimálně čtyřmi různými, mírně odlišnými názvy (proto ji také máme v katalogu jako Omoda E5). Model už se na některých evropských trzích prodává, má ovšem ambice proniknout na celý starý kontinent.

Omoda 5 vstupuje na český trh v plug-in hybridní i čistě elektrické verzi. První se na první pohled pozná podle výrazné masky s diamantovým efektem, zatímco Omoda 5 EV si vystačí s hladkou přídí, rozčleněnou pouze horizontálním vstupním otvorem vzduchu. Rozevlátý design má podle zástupců značky vyjadřovat dynamiku a oslovit především mladší uživatele. Nás zaujala opticky malá 18" kola, celkový dojem poněkud narušující, ovšem jdoucí v ústrety menším jízdním odporům a lepší spotřebě. Líbit by se měl v Evropě i v Asii, podle prvních dojmů by mu neuškodilo trochu více osobitosti. Odlišit od sebe v záplavě jednotlivé čínské modely vskutku není pro Evropana snadné.

Ohledně techniky k nám zpočátku pronikne jediná varianta pohonu, předokolka s výkonem 204 k (tedy přesně stejným, jako u Elroqu 60, jemuž se velice podobá i využitelná kapacita baterie 61 kWh) a točivým momentem 340 Nm, schopná dosáhnout stovky z pevného startu za 7,6 sekundy. V podlaze uložená baterie nabízí chemii LFP, brutto kapacitu 64 kWh a WLTP dojezd až 430 km. Nabíjecí port našel místo netradičně pod výklopným krytem v přídi, velkou slabinou je ovšem nabíjecí rychlost jen 80 kW a nabíjecí čas 10–80 % SoC za 45 minut, což je o téměř 20 minut déle, než u Elroqu. Aspoň že AC nabíjení je třífázové o standardní rychlosti 11 kW.

Interiér elektrické verze se shoduje s tou spalovací a dělá velmi dobrý první dojem, tedy přinejmenším ve své kategorii. Nešetří totiž měkčenými materiály, prošíváním a efektními detaily. Bohužel i zde poněkud došla osobitost a řada detailů se zcela nepokrytě inspirovala u evropských značek. Boční panel dveří, tlačítka pro stahování oken a další detaily totiž jako by z oka vypadly Mercedesu. Díky dvoupatrové středové konzole nechybí dostatek odkládacích prostor, samozřejmostí jsou dva obří displeje s úhlopříčkou 12,3 palce a podporou bezdrátového Android Auto i Apple CarPlay. Vzadu není tolik místa, jako v Elroqu s mnohem delším rozvorem, a to ani pro hlavu. Dospělec se nicméně vejde, byť bez velkých prostorových rezerv. Situaci nepomáhá ani členitá podlaha sdílené platformy, neumožňující volný pohyb nohou. Čína však tradičně získává ztracené body lepšími materiály vzadu, nemá totiž ve zvyku ve druhé řadě oproti té první šetřit.

Kdo by čekal, že díky menšímu rozvoru se omezení ve druhé řadě vrátí v obřím kufru, bude trochu zklamán. Základní objem 380 l ztrácí na Elroq 90 litrů a odpovídá spíš běžným hatchbackům této třídy, podobně jako maximální objem 1 075 l. Prostor pro zavazadla také zcela rezignoval na nadstandardní variabilitu, nabízí ovšem pravidelný tvar a kvalitně působící čalounění.

Obě značky dováží na český trh maďarská společnost Grand Automotive East, která už vybudovala v Česku síť dealerů a v Maďarsku centrální sklad náhradních dílů, schopný dodat českým dealerům požadované součástky do 24 hodin. Omoda 5 EV už se v tuto chvíli prodává, cena byla stanovena na 879 000 Kč a jasně míří proti Elroqu. Zahrnuje totiž i veškerou výbavu, za níž si musíte i evropské konkurence většinou připlácet. Zda je cenová parita se zavedenou evropskou konkurencí pro zcela neznámého čínského debutanta tou správnou startovací strategií, ukáže až čas. Není to zase tak dlouho, kdy se u nás etablovaly korejské značky, zpravidla vyzbrojené velmi výrazně nižšími cenami oproti domácím soupeřům. My vám každopádně už brzy přineseme klasický velký test, který by měl na tuto otázku částečně odpovědět.

Technické parametry Omoda E5 61 kWh

Kompletní specifikace
KonstrukceSUV, 4 424 × 1 830 × 1 588 mm, 1 785 kg
PohonElektřina, hnaná náprava: přední
Výkon150 kW, 204 koní, točivý moment: 340 Nm
Baterie64 kWh (61 kWh využitelná kapacita)
Nabíjenírychlonabíjení: 80 kW, palubní: 11 kW, konektory: CCS Combo, Mennekes
SpotřebaKombinovaná: 15,9 kWh / 100 km, dojezd: 430 km
Cena od879 000 Kč
Diskuze ke článku
Martin Lacina
Martin Lacina
Zacina to vypadat, ze cinske straseni a chlubeni byla jen bublina.
Jiří Vokoun
Jiří Vokoun
Jako nabití z 20 % do 80 % za 45 minut...nepoužittelné auto....
Petr Jahoda
Petr Jahoda
No myslím, že Čínani to budou mít hodně těžké s uvedenou technikou a cenou. 30% dolů, to mi dává smysl u Číňana.
Josef L
Josef L
Nabíjení max 110 kW je několik let zpět, koeficient odporu vzduchu Cd: 0,281, to má dodávka a ne osobák, míří možná proti Elroqu, ale míří teda hodně vedle. Mám pocit, že čínské firmy jen kecají o technologiích, ale jsou to jen řeči. Když vyrobí špičkové auto jako NIO, tak je cena hned jinde.

Podle mě 80% automobilek vyrábějící EV tam do 2 let zkrachuje a lidem zbydou jen oči pro pláč....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze