Nabídka ojetých elektromobilů a hybridů v ČR meziročně výrazně roste

Nabídka ojetých elektromobilů a hybridů v ČR meziročně výrazně roste
5
  • V nabídce vozů z druhé ruky se loni objevilo celkem o 1 404 ekologických aut více než za předešlý rok
  • Pozitivně se trh ojetých aut vyvíjí i co do stáří alternativních vozů a především co do počtu najetých kilometrů
  • Data vyplývají z kontinuálního monitoringu trhu ojetých automobilů, který provádí mezinárodní síť autocenter AAA AUTO

Podle dat aaaauto.cz si hybridy a elektromobily získávají mezi klasickými auty se spalovacími motory stále větší prostor, o čemž svědčí i jejich rostoucí podíl v nabídce bazarů a soukromých inzerentů. Zatímco za celý rok 2016 se jich mezi ojetinami k prodeji objevilo celkem 1 386, v roce 2018 se jejich počet vyšplhal na 2 998 a loni bylo nabízeno dokonce na 4 402 kusů. „Nabídka alternativních vozů sice každoročně roste, ale když se podíváme na absolutní čísla, jedná se stále o záležitost pro fanoušky moderních technologií. Dokud nebude vybudována adekvátní infrastruktura, budou se motoristé stále orientovat na vozy s konvenčním pohonem,“ říká Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

Společnost dokonce v tiskové zprávě popisuje to, jak vlastně vypadá typické auto na alternativní pohon v nabídce českých ojetin. Podle statistik je nejčastěji lehce necelé tři roky staré, najeto má 30 500 km a pořídíte jej nejčastěji za částku 535 tisíc korun. Firma dodává, že se sice v porovnání s předchozími lety zvýšila cena, zato si za ni pořídíte mladší vůz s nejnižším průměrným nájezdem za poslední 4 roky. Pro představu udává i příklad: v roce 2016 si zájemci o elektromobil/hybrid mohli vybírat nejčastěji z aut s nájezdem 71 600 tisíc km starými 4,2 roku, tedy o 41 100 tisíc km více a rok starší než loni. Podobný trend přitom společnost AAA AUTO sleduje i v ostatních zemích střední Evropy, jako je Slovensko, Polsko a Maďarsko. Na Slovensku dokonce klesl nejčastější průměrný nájezd ze 78 tisíc km z roku 2016 na loňských 27 tisíc km. „Na trh se dostávají čím dál tím mladší ojetiny. Konzervativní středoevropští zákazníci zatím nenašli ke starším elektromobilům tolik důvěry, proto se i nabídka orientuje na mladé ojetiny,“ dodává Topolová.

Jak můžete vidět v tabulce níže, čeští zákazníci mohli při výběru vozu na alternativní pohon narazit především na modely značky Toyota. Devátým nejčastějším alternativním vozem v nabídce ojetin byla pro rok 2019 Tesla Model S.

TOP 10 nejinzerovanějších hybridů a elektromobilů v ČR za rok 2019

Pořadí Vůz Počet ks
1. Toyota Auris 361
2. Toyota RAV 4 334
3. Toyota C-HR 261
4. Toyota Yaris 228
5. BMW i3 192
6. Toyota Prius 165
7. Lexus RX 144
8. Nissan Leaf 135
9. Tesla Model S 135
10. Kia Niro 107
Diskuze ke článku
Roman Žák
Zrovna koukám na e-golfa r.v.2018 v AAA za 620 tisíc. Za ty peníze super auto, dost o něm přemýšlím. Přeci jen alternativní pohony jsou budoucnost.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze