Jaké potraviny jsou vhodné pro cestování autem?

Jaké potraviny jsou vhodné pro cestování autem?
  • Správné jídlo je důležité, pokud sedíte za volantem dlouhé hodiny
  • Řízením se spálí 1 000 až 1 350 kilokalorií za den
  • Těstoviny, rýže, cibule a rajčata nejsou pro řízení vhodné
  • Dehydratace je pro řidiče stejně nebezpečná jako požití alkoholu

Dobrá strava dnes už patří k základním pilířům dobrého výkonu nejenom u sportovců, ale také lidí, kteří mají náročné povolání a myslí to nejen s prací, ale hlavně se sebou vážně. Možná že se jídlo stalo poslední dobou až často rozebíraným tématem. Však takový Jaromír Jágra se nikdy netajil tím, že při prvních sezónách v NHL si rád dopřával litry Coca-Coly a neodpustil si ani sušenky plné cukru.

pitný režim

Doba jde však dopředu a nad jídlem začínají více přemýšlet nejen profesionální sportovci, ale také vysoce postavení manažeři. A nejen oni. Určité potraviny se pro určitou činnost hodí více a jiné zase méně. Možná i proto se automobilka SEAT zabývá tím, co je vlastně dobré konzumovat, pokud vás čeká dlouhá cesta za volantem.

Pro zajištění hladkého průběhu je velmi důležité věnovat pozornost tomu, co jíte před zahájením jízdy i v jejím průběhu. Požití nevhodných potravin může způsobit ospalost, únavu, pocity úzkosti nebo poruchy trávení. To má pak negativní vliv na koncentraci řidiče, což výrazně zvyšuje riziko nehody. Slovy Dr. Mari Carmen Lópezové z lékařského střediska SEAT CARS „si nestačí říci, že to za chvíli přejde. Musíte být zcela schopni vnímat a ovládat, cítit se co nejlépe. A k tomu přispěje i požití správného jídla.“

Řízení je aktivitou, při níž se spálí 1 000 až 1 350 kcal za den. Je tedy porovnatelné s odpočinkem. Řidič proto nepotřebuje přijímat velká množství jídla. Stačí 2 000 až 2 500 kcal za den. Ale „nikdy byste neměli usedat za volant s prázdným žaludkem, protože byste mohli trpět nízkou hladinou cukru v krvi a mohla by se vám začít točit hlava. Bolesti břicha navíc zkracují dobu, po kterou se dokážete soustředit, protože vaše mysl se bude zabývat jinými záležitostmi,“ vysvětluje Dr. Lópezová.

Velké porce vedou k ospalosti, bolestem břicha, pálení žáhy a plynatosti. Všechny uvedené symptomy negativně ovlivňují schopnost soustředit se. Pokusy prokázaly, že například po obědě klesá výkonnost o 10 %. Dr. Lópezová doporučuje „ dělat časté zastávky a jíst malé porce. Po hlavním jídle se vydejte na patnáctiminutovou procházku, nebo si zdřímněte, abyste si vyčistili mysl.“

Smažená, kořeněná jídla a omáčky se mohou stát překážkou bezpečné jízdy. Za volantem je také nejlepší vyhnout se rýži, luštěninám a těstovinám. Vzhledem k tomu, že je řízení aktivitou, která nevyžaduje velký příjem kalorií, nedoporučuje se jíst příliš mnoho sacharidů, způsobujících nadýmání.

Podle studie, zveřejněné univerzitou Loughborough z Velké Británie a Evropským institutem pro hydrataci, se řidiči, kteří nejsou dostatečně hydratovaní, dopouštějí stejných chyb jako řidiči s 0,8 promile alkoholu v krvi, tedy jako by vypili 4 skleničky vína. Nejběžnějšími projevy jsou nechtěná vyjetí z jízdního pruhu, opožděné reflexy při brzdění a nebezpečná jízda po krajnici. Podle Dr. Lópezové „může dehydratace vést k pocitům točení hlavy, zvracení a v nejextrémnějších případech dokonce ke ztrátě vědomí.“ Z toho důvodu je zásadní pít, a to zejména za horkého počasí a při každém zastavení. Nejlepší je čistá voda, ale může být také smíchána s ovocnou šťávou nebo nealkoholickými nápoji. Co se týče kofeinu, Dr. Lópezová zdůrazňuje, že „dva šálky kávy nebo čaje během dne vás sice mohou pomoci udržet ve střehu, ale mohou také způsobit neklid.“ Pití energetických nápojů za jízdy je naprosto nevhodné.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze