Společnost Jaguar Land Rover se zapojí do prvních silničních testů autonomních a propojených vozidel ve Velké Británii. Testování v reálném provozu posune automobilku Jaguar Land Rover o další krok blíže k uvedení inteligentních vozidel do skutečného světa.
Součástí projektu UK Autodrive je mimo testování autonomního řízení je také testování řady výzkumných technologii, které automobilům umožní komunikovat mezi sebou a také se silniční infrastrukturou, kam patří například semafory. Cílem studie je zjistit, do jaké míry mohou budoucí autonomní a propojená vozidla replikovat lidské chování a reakce při jízdě.
Společnost Jaguar Land Rover vyvíjí i poloautonomní technologie, aby zákazníkům dala na výběr mezi částečně a zcela autonomní jízdou, přičemž zachovává zážitek z jízdy a bezpečí. Cílem je zajistit, aby byl takový automobil životaschopný v co nejširším spektru reálných podmínek, na silnici i mimo ni a v jakémkoliv počasí.
„Testování autonomních vozidel na veřejných komunikacích je velmi strhující, protože nám složitost tohoto prostředí umožňuje najít spolehlivé způsoby, jak zvýšit bezpečnost silničního provozu v budoucnosti. Díky množství dat ze senzorů a hledání způsobů jejich zpracování získáváme přesný technický vhled, díky němuž dokážeme tyto technologie v rámci automobilového průmyslu využít. Podporujeme výzkum technologií, které se stanou integrální součástí infrastruktury, a změnu právního prostředí potřebné pro to, aby se autonomní vozidla stala realitou v příštím desetiletí,“ dodal Nick Rogers na pozici Executive Director – Product Engineering Jaguar Land Rover.
Nedávno se ukázal Jaguar I-PACE se záhadnými senzory. Nebyl však spatřen ve Velké Británii, ale v Maďarsku. Jaguar má totiž zcela novou továrnu v sousedním Slovensku. Záhadné senzory tak mohou mít s testováním autonomních vozidel leccos společného.
UK Autodrive je největší ze tří společenství, která byla založena za účelem zavedení autonomních vozidel ve Velké Británii. Pomáhá podpořit zemi jako celosvětové centrum pro výzkum, vývoj a integraci automatizovaných a propojených vozidel. Společenství již ověřilo funkčnost autonomních technologií v uzavřeném zkušebním prostředí. Dalším krokem je testování v reálném světě. Testy budou pokračovat do roku 2018.
Své autonomní auta testují nejen automobilky, ale také třeba Uber. Ten si pro své potřeby postavil i umělé město, které simuluju všechny podmínky, jako by šlo o testování v reálném světě. Uber také potvrdil koupi 24 tisíc modelů XC90, které budou sloužit právě k testování autonomního řízení.
Zmínit můžeme i společnost Waymo, která již hledá dobrovolníky, kteří si sednout do autonomní vozidla. V tomto případě za volantem nesedí žádná osoba. Společnost Waymo chce brzy testování rozšířit i do města Phoenix.
Zdroj: tisková zpráva