Ferrari Luce si můžete normálně koupit. Automobilka upustila od tradiční podmínky

Ferrari Luce si můžete normálně koupit. Automobilka upustila od tradiční podmínky
Fotografie: Ferrari
  • Ferrari prodá elektromobil Luce každému, kdo bude mít dost peněz
  • Zdánlivá samozřejmost u automobilky neplatila zdaleka vždy
  • Ty nejvzácnější limitky prodala jen prověřeným zákazníkům

Zatímco většina automobilek je ráda za každý prodaný vůz, u těch superprémiových to mnohdy neplatí. Třeba u Ferrari vám neprodají žádný z vrcholných, přísně limitovaných modelů, pokud už nějaké to Ferrari nevlastníte. A protože movitých sběratelů, schopných za další exemplář do bezedné garáže zaplatit cenu přepychové vily, je na světě více než dost, ani to není záruka úspěšného obchodu. Pokud měli v Maranellu rozhodnout, mezi koho rozdělit třeba 500 vyrobených kusů skvostného LaFerrari, z nichž každý stojí zhruba 90 milionů, dost pomůže, pokud máte vzpínajících se koníků více, dobře se o ně staráte, občas je ukážete světu a především nejste překupník. Takže v této lize se naopak vy ucházíte o přízeň automobilky, a nikoliv naopak.

Tato podmínka byla jaksi automaticky očekávána i u chystaného elektromobilu Ferrari Luce. Ovšem podle Motor1 šéf Ferrari Benedetto Vigna potvrdil během konferenčního hovoru, v němž oznamoval finanční výsledky automobilky za poslední loňský kvartál, že Ferrari nic takového po klientech požadovat nebude. A neplánuje ani vnutit koupi Luce například zájemcům o hypersport 849 Testarossa. Zájemci o historicky první čistě bateriový elektromobil Ferrari tedy mohou být i rudou horečkou dosud nenakažení. Bude stačit mít prostě dost peněz.

Zatím ovšem nevíme, jak moc peněz bude potřeba a ani kolik crossoverů Luce vznikne. A velkou neznámou také zatím je, jak se k modelu, který v mnoha ohledech boří tradice, postaví tvrdé jádro sběratelů. Pan ředitel sice tvrdil, že ohlasy tradičních zákazníků jsou velmi pozitivní, ovšem upřímně řečeno bychom se divili, kdyby tvrdil něco jiného. Pro značku je to totiž krok do neznáma a také velké riziko. Může se totiž snadno stát, že zatímco mezi spalovacími auty vždy Ferrari víceméně kralovalo, u elektromobilů to tak být vůbec nemusí. Konkurence totiž Italům v tomto ohledu docela utekla, a to bohužel i ta čínská. A jak dlouho bude bavit movité fanoušky bavit u značky připlácet za jméno u výrobku, který už možná nebude nejlepší, se můžeme v tuto chvíli jen dohadovat.

Vůz se každopádně představí 25. května na speciální akci v Římě, přičemž výběr data a místa samozřejmě není náhodný. Právě 25. května 1947 totiž úplně první Ferrari 125 S pod vedením Franka Corteseho vyhrálo svou úplně první velkou cenu Říma. První auta se k zákazníkům dostanou letos ve čtvrtém čtvrtletí. Ohledně ceny uvedl Reuters v roce 2024, že by měla přesahoval půl milionu dolarů (podle aktuálního kurzu 10,2 milionu korun), ovšem automobilka se k tomu nikdy nevyjádřila. Není také jasné, kdy se dočkáme dalšího čistě bateriového Ferrari. Automobilka by ráda do roku 2030 uvedla nejméně 20 novinek a první vlna přijde už letos v květnu. Ovšem mezi těmi, které přijdou během první vlny, zřejmě žádný BEV nebude, jen PHEV.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze