První studijní program v České republice zaměřený na komplexní a detailní znalost elektroniky vozidel – to je nový obor Automotive Electronics and Electromobility, který se na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT otevře poprvé letos na podzim. Univerzita tímto krokem reaguje na volání firem z automobilového průmyslu, kterým dlouhodobě chybí obsadit desítky pozic určených pro specialisty v dílčích oblastech automobilové elektroniky. „Obdobné programy v Česku, ale i ve světě jsou vždy zaměřené pouze na vybraná témata elektroniky a často jsou alespoň částečně orientované na strojní inženýrství nebo i jiné oblasti. Náš nový obor naproti tomu postihuje elektroniku vozidel komplexně, tedy obsahuje všechny její části, a zahrnuje i elektroniku souvisejících systémů, například nabíjecích stanic. Program je však zaměřen i na mechanické části vozidel, které s elektronikou bezprostředně spolupracují,“ vysvětluje přednosti programu jeho garant prof. Aleš Prokeš z VUT.
Absolventi díky této specializaci snadno najdou uplatnění v kterékoliv firmě zabývající se automobilovou elektronikou na úrovni vývoje, výzkumu a po získání praxe také například na úrovni řízení výroby, a to nejen v Česku. Program je totiž vyučován zcela v angličtině, která je navíc většinou firem z automobilového průmyslu kvůli jejich nadnárodnímu charakteru vyžadována. Obor se díky tomu stává atraktivní i pro potenciální zájemce o studium ze zahraničí. „Požadavek na znalost technické angličtiny byl jednoznačně potvrzen při všech jednáních se zástupci firem působících v oblasti automobilové elektroniky, s jejichž techniky a vedoucími pracovníky budou absolventi programu komunikovat,“ říká prof. Prokeš, který obsah oboru diskutoval s řadou společností. Jeho vznik kvituje například Škoda Auto, Forvia Hela, Valeo nebo Onsemi. Zájem těchto firem o kvalitní zaměstnance s vysokoškolským vzděláním neustále roste, neboť rozšiřují svá výzkumná a vývojová centra, kde nabízejí zajímavá zaměstnání v mnoha oborech.
Vztah se studenty budou moci firmy navázat už během studia, a to ve formě vedení diplomových prací, přednášek nebo v laboratorní výuce. Některé společnosti nabízí i placené stáže. Studentům se tak mnohdy vykompenzuje školné, které u anglických studijních programů činí na VUT tisíc eur ročně. Firmy se také mohou spolehnout na vysokou specializaci absolventů v oblastech přelomových trendů, jako jsou autonomní řízení, digitalizace, kyberbezpečnost, nebo rozvoj alternativních pohonů v čele s elektromobilitou. Ta je v Česku ale i jinde ve světě na soustavném vzestupu. „Elektromobilita se rychle stává stěžejním tématem v automobilovém průmyslu a je důležité, aby naši studenti nezůstali pozadu. Naším cílem je v novém programu Automotive Electronics and Elektromobility poskytnout studentům nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti, které budou potřebovat pro úspěšnou kariéru v tomto rychle se vyvíjejícím odvětví,“ říká prof. Prokeš.
Přihlášky do prvního studijního programu zaměřeného na detailní znalost elektroniky vozidel je možné podávat do 31. března.