Zjišťovali jsme, kolik stojí nová baterie pro elektromobil

37
Zjišťovali jsme, kolik stojí nová baterie pro elektromobil
Fotografie: Volkswagen
  • Ceny za baterii se pohybují od 200 tisíc do 1,2 milionu Kč
  • Práce techniků vás vyjde na zhruba 10 až 30 tisíc Kč

Jednou z věcí, kterou nejčastěji slyšíte v rámci diskuzí ohledně elektromobility, je nákladná výměna baterie v elektromobilu. Nedalo nám to, a proto jsme se zeptali odpovědných lidí, kolik stojí samotná baterie do různých elektromobilů. Kromě toho jsme se zajímali i o samotnou náročnost výměny trakční baterie, zde nám bylo shodně odpovězeno, že to není nic jednoduchého z pohledu kvalifikace pracovníků a cena takové výměny se jen za práci dá ohodnotit mezi 10 až 30 tisíci Kč.

V případě výměny baterie pro vozidlo Toyota Prius hybrid se budete pohybovat okolo 45 tisíc Kč, u plug-in hybridu Mitsubishi Outlander PHEV vás baterie vyjde na 180 tisíc Kč. U jednoho z prvních elektromobilů na trhu, Nissanu Leaf, zaplatíte cca 200 tisíc Kč a podobně u Hyundai Kona. Baterie od Tesly pro Model 3 vychází okolo 300 tisíc Kč, za verzi Long Range připlatíte cca 70 tisíc Kč a pro Model S pak je cena nastavena okolo 350 tisíc Kč. Baterie pro Škodu Enyaq iV 80 a VW ID.4 vyjde na částku lehce přes 450 tisíc Kč, pro Citroën ë-C4 vás bude stát necelých 550 tisíc Kč. Baterie pro Audi e-tron stojí 750 tisíc Kč a v případě e-tronu Sportback lehce přes milion korun. Nejdražší baterii má zatím Mercedes-Benz EQS s hodnotou přesahující jeden a čtvrt milionu Kč. Ceny se však mohou výrazně lišit z pohledu stavu baterie, množství práce techniků, zdroje nákupu a dalších faktorů.

Diskuze ke článku
Dini Dini
Dini Dini
A jste si jistí, že to jsou u všech výrobců ceny za to, že mi dají stejně starou baterku se stejnou kapacitou akorát funkční (to je cena tesly)? Není třeba u toho EQS cena za skutečně novou baterii bez výměny? Nechcete ten článek ještě dopracovat?
Jiří Pravda
Jiří Pravda
Naposledy upraveno: 2. 2. 11:45
Teď by mě zajímaly reálné náklady, ne kolik si k té samotné baterce účtuje firma. Přijde mi to dost pokřivené a snad jen u té Tesly to považuju za relevantní. Asi opravdu nezbývá, než aby jsme tu pustily Asii, protože bez větší konkurence budou elektromobily stále nedostupné.
František Okáník
Jen tak pro srovnání, výměna motoru u Porshe Panamera (variantu si již nepamatuju) cca 480 000,- bez DPH před 4mi lety (snad si to pamatuji správně).

U baterií se dají měnit moduly (jednotlivé články leda tak v nějaké refubrish továrně, v servisních podmínkách nereálné, na to by nikdo nedal záruku). Hyundai toto má i v ceníku servisních prací.
Výměna modulů je spíš pro případ nějaké poruchy (třeba vadný článek v modulu), při degradaci stejně měníte celou baterii, nebo spíše celé vozidlo.
Honza Kořínek
Honza Kořínek
Dalším problémem je, že Vám novou baterii ani nechtějí v servisu dodat jako náhradní díl. Prioritně je výrobci dodávají do automobilek (mají přísnou smlouvu) aby prodávali nová auta a ne jen díly. V dnešní době nikdo nebude v servisu rozebírat baterii a měnit jednotlivé články. Zdárec H.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze