Závody formule E znovu zavítají do Monaka a představí se na stejném okruhu jako F1

Závody formule E znovu zavítají do Monaka a představí se na stejném okruhu jako F1
Fotografie: fiaformulae.com
  • Podobný krok visel ve vzduchu již dlouho, plány ale hatily obavy ze srovnání s F1
  • Do Monaka formule E zavítá již v dubnu 2021

Minulý měsíc Mezinárodní automobilová federace FIA představila provizorní podobu kalendáře pro nadcházející ročník. Je z něho mimo jiné patrný posun začátku sezony směrem do roku 2021, který zapříčinila především koronavirová krize. Rovněž byl touto formou potvrzen návrat na ikonický okruh Monte Carlo, kam série elektrických formulí zavítá v květnu.

Webu the–race.com se podařilo o akci zjistit podrobnější informace. Už dlouho se spekulovalo o tom, že by se formule E svezla na konfiguraci náležící závodům F1. Právě s touto informací zmiňovaný zdroj přišel. Následně ji potvrdil i CEO šampionátu – Jamie Reigle.

V minulosti se formule E v ulicích Monaka představila již celkem čtyřikrát. Pokaždé se ale jednalo o zkrácenou verzi okruhu, kde se jezdci za první zatáčkou Sainte Devote vydávali směrem k tunelu a šikaně Nouvelle. Plány uskutečnit závody na standardní verzi formule E měla, nicméně proti byl zejména prezident FIA, Jean Todt. Podle jeho názoru by tento krok vedl k přímému srovnání s F1, což by mohlo mít negativní dopad na rozvoj celé série.

K celé záležitosti se vyjádřili i jiní. Mezi posledními například manažer Mercedesu, Ian James. Ten možnost závodit na plné verzi okruhu vítá a vybízí k méně ustrašenému postoji. A pravděpodobně byste těžko hledali některého z pilotů, který by šanci zakusit znovu pravé Monako nebral.


„Já si myslím, že by to bylo skvělé. Dávalo by to velký smysl a zároveň by se rozšířily možnosti k předjíždění. Jestli se lidé bojí srovnání s jinými závodními sériemi, pak tvrdím, že formule E je něčím nesrovnatelně jiným. Už dávno jsme přestali cokoli porovnávat, takže nějaké nevýhody na rozšířeném okruhu nevidím,“ prohlásil pilot indického týmu, Mahindra Jerome d'Ambrosio.

Zajímavostí je rovněž plánované rozšíření území Monaka v oblasti kolem zatáčky Portier. Plánována je zde zejména výstavba nových budov k bydlení. Celý projekt si vyžádá investici ve výši 2 miliard eur. Část prací má být hotova již do roku 2021, a tak se v této pasáži divákům naskytne doposud nevídaný výhled.

Sestřih Monako Prix 2019

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze