Vánoční idyla, klid a pohoda? Ne tak docela, pokud se bavíme o českých silnicích v adventním období. Podle průzkumu společnosti Nextbase Dash Cams celých 57 % řidičů uvádí, že právě v období kolem svátků a Nového roku pozorují agresivnější chování ostatních motoristů než po zbytek roku. Rozdíly jsou patrné mezi ženami a muži i mezi věkovými skupinami. Data také ukazují, že agresivita vyvolává silné emoční reakce a někteří řidiči na ni reagují impulzivně.
Vánoce na silnicích: více stresu, více konfliktů
Data ukazují, že vánoční atmosféra se v dopravě mění spíše v nervozitu. Celkem 57 procenta českých řidičů hodnotí chování ostatních v tomto období jako agresivnější. Opačný dojem má jen 14 procent lidí. Nejčastěji řidiči ukazují na dny před Štědrým dnem – právě tehdy podle 35 procent z nich agresivita stoupá nejvýrazněji. Více než pětina respondentů (22 procent) pak vnímá zvýšené napětí u motoristů během celého svátečního období. Autokamery přitom mohou v takto vypjatém období zajistit částečnou psychickou oporu a především nedocenitelný důkazní materiál.
Ještě horší je fakt, že většina z nás už s agresivitou má osobní zkušenost. Drtivých 93 procent řidičů ji už někdy zažilo nebo jí bylo svědkem, přičemž 51 procent ji dokonce zažilo na vlastní kůži. Není překvapením, kdy toto napětí vrcholí. Téměř 35 procent dotázaných označuje za nejkritičtější období týden před Štědrým dnem, kdy se sbíhají nákupy, shon a nutnost uzavřít pracovní záležitosti.
Muži vs. Ženy: Kdo je za volantem citlivější?
Zajímavé rozdíly panují také v tom, jak agresivitu vnímají ženy a muži. Průzkum ukázal, že ženy jsou vůči agresivitě na silnicích citlivější. Chování ostatních za agresivnější označilo 61 procent žen, zatímco u mužů to bylo 53 procent. Odborníci se shodují, že tento rozdíl může souviset s odlišným vnímáním rizika, které se v tomto stresovém vánočním prostředí ještě posiluje.
Reakce řidičů na agresivní chování
Strategie, jak se řidiči s agresivitou vypořádávají, se výrazně liší. Nejčastěji lidé incident ignorují, což uvádí 36 procent respondentů. Další skupina (15 procent) se snaží zachovat klidnou reakci, zmírnit napětí a situaci neeskalovat. Přibližně 16 procent přiznává impulzivní odpověď, například křik nebo gesto. Zhruba 14 procent se v takových chvílích cítí zastrašeně nebo nejistě a 7 procent situaci raději ukončí omluvou a odjezdem.
Jak zvládnout nervy za volantem
Experti se shodují, že i malé změny v plánování cesty mohou napětí výrazně snížit. Řidiči by měli vyjíždět s větší časovou rezervou, aby se vyhnuli pocitu tlaku. Pomáhá také plánovat trasu mimo přetížené úseky, dělat pravidelné pauzy a reagovat s chladnou hlavou i v situacích, kdy se ostatní chovají neohleduplně. Klíčové je nenechat se vtáhnout do konfliktu, protože vyhrocené situace mohou ohrozit nejen bezpečnost, ale i průběh cesty během svátků.
Autokamery jako psychická i důkazní opora
Průzkum zároveň ukazuje, že autokamera může řidičům dodávat pocit větší jistoty v situacích, kdy se setkají s agresivním chováním na silnici. Celkem 57 procent řidičů uvedlo, že by se s autokamerou cítili bezpečněji – ať už „ano, částečně“ (36 procent), nebo „ano, zcela“ (21 procent). Přibližně 22 procent uvádí, že by se cítili přibližně stejně, a jen 15 procent (součet odpovědí „ne, vůbec ne“ a „ne, spíše ne“) nevěří, že by kamera jejich pocit bezpečí zvýšila. Autokamery sice samy o sobě agresivitu nezmění, ale mohou přispět k pocitu jistoty za volantem. Poskytují objektivní záznam, který řidiče chrání při řešení dopravních incidentů a sporů.
O průzkumu
Údaje z průzkumu vycházejí z online rozhovorů s členy panelu YouGov, kteří předem souhlasili s účastí. Mezi 26. listopadem a 1. prosincem 2025 bylo dotazováno celkem 1 024 osob, z toho 828 aktivních řidičů (takových, kteří řídí alespoň jednou za měsíc). Průzkum byl kvótově vážen podle věku, pohlaví a regionu a výsledky byly následně odpovídajícím způsobem vyhodnoceny. Výsledky jsou reprezentativní pro obyvatelstvo České republiky ve věku 18 a více let.

