Již v roce 2018 Toyota oznámila transformaci z automobilky na firmu, zabývající se mobilitou ve všech jejích podobách. Šlo spíše o formalitu, protože Toyota se podobnými idejemi zabývá již dlouho. Nicméně prohlášení z úst tehdejšího generálního ředitele Akia Tojody padlo a v roce 2020 automobilka zde na CES ohlásila zahájení budování projektu Woven City, což lze přeložit jako Tkané město. A nyní, o pět let později, pan Tojoda, který mezitím vedení automobilky předal do mladších rukou, osobně na CES oznámil dokončení první fáze. A bylo se nač dívat.
Woven City totiž bude inkubátorem nových přístupů a myšlenek. Poskytne kompletní zázemí pracovníkům a jejich rodinám, a to nejen z Toyoty samotné, ale i z externích firem, univerzit a výzkumných institucí. Pro zajímavost, mezi mnohými partnery projektu jsou třeba firmy, vyrábějící nealkoholické nápoje, instantní polévky či klimatizace. A společně budou vytvářet město pro budoucnost se všemi aspekty, a rovnou osobně ověřovat jeho funkčnost. Hlavním tématem bude samozřejmě mobilita, ovšem jak ji lépe prakticky ověřit na místě, než třeba právě rozvozem nápojů? Záměr se ovšem nedrží při zemi, Toyota totiž současně oznámila investici do společnosti Interstellar Technologies, jejíž mobilita míří do vesmíru.
V první fázi, která by měla začít letos na podzim, nebo o něco později, by na adrese 1 117 Mišuku, Susono City v prefektuře Šizuoka mělo žít a tvořit zhruba 360 lidí na ploše 50 000 m2, tento počet by se měl postupně rozrůst až na 2 000 lidí. Zpočátku budou mít do areálu přístup pouze zainteresovaní lidé, v roce 2026 se ale počítá se zpřístupněním pro širokou veřejnost a organickým zapojením do okolního světa. Později by také mělo dojít na mnohem větší druhou fázi a plochu až 708 000 m2.