Švédský důl testuje obří elektrické náklaďáky 1,25 km pod zemí

Švédský důl testuje obří elektrické náklaďáky 1,25 km pod zemí
Fotografie: LKAB
  • Dva elektrické nákladní vozy Scania už pracují v železnorudném dole Malmberget v hloubce až 1 250 metrů
  • Každý z nich uveze přes 70 tun nákladu a na jedno nabití zvládne přibližně sedm hodin provozu
  • Za dobu nasazení už společně přepravily více než 100 000 tun železné rudy a LKAB chce elektrifikaci těžby dál výrazně rozšířit

Elektrifikace nákladní dopravy se postupně dostává i tam, kde jsou podmínky pro bateriové stroje výrazně náročnější než na běžných silnicích. Švédská těžební společnost LKAB nasadila v železnorudném dole Malmberget dvojici elektrických nákladních vozů Scania, jež pracují v hloubkách až 1 250 metrů pod povrchem a jejich úkolem je přepravovat vytěženou rudu mezi podzemními šachtami a drticími provozy.


Jde o bateriové tahače vyvinuté společně společnostmi LKAB a Scania s tím, že každý vůz má užitečnou hmotnost přes 70 tun a podle LKAB jde v současnosti o největší a nejtěžší bateriové nákladní vozy provozované v podzemním dole. Toto prvenství je přitom potřeba vnímat v kontextu hlubinné těžby, protože jak dodává electrive.com, v povrchových dolech už vznikly a byly testovány podstatně větší elektrické vozy.

Oba stroje každopádně používají baterii s kapacitou 624 kWh. Na jedno nabití dokážou pracovat přibližně sedm hodin, během kterých zvládnou kolem 45 jízdních cyklů. Celkem přitom přepraví přibližně 3 200 tun materiálu.

Asi není potřeba dodávat, že provoz v hlubinném dole představuje pro elektrifikaci specifickou výzvu. Nestačí totiž pouze vyrobit dostatečně výkonný elektrický nákladní vůz. Nabíjení, údržba i případné odstávky musí být naplánovány tak, aby co nejméně narušovaly nepřetržitou těžbu. LKAB uvádí, že vozy se mohou nabíjet výkonem až 375 kW a úplné nabití baterie z nuly na 100 procent trvá přibližně 80 minut. Výsledky dosavadního provozu přitom naznačují, že nejde pouze o experiment v laboratorních podmínkách. Dvojice elektrických vozů totiž už absolvovala přibližně 1 500 jízd tam a zpět a společně přepravila více než 100 000 tun železné rudy.

Spolupráce LKAB a Scanie každopádně není novinkou, protože firmy už společně testují elektrickou těžební techniku od roku 2022, kdy v Malmbergetu začaly zkoušky bateriového dampru v konfiguraci 6×4. LKAB má přitom poměrně ambiciózní plán – do roku 2027 chce elektrifikovat 30 procent svého těžebního vozového parku a současně každoročně vytěžit a zpracovat nejméně pět milionů tun materiálu bez lokálních emisí.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze