Suzuki a Mitsubishi přestanou v Evropě prodávat diesely. Poptávka neustále klesá

Suzuki a Mitsubishi přestanou v Evropě prodávat diesely. Poptávka neustále klesá
  • Suzuki chce prodej dieselových vozů v Evropě zastavit úplně
  • Mitsubishi si vznětové motory ponechá alespoň v pick-upech

Na dieselové motory se v poslední době doslova pořádají hony. Mnoho z automobilek již do vývoje dieselových motorů nechce investovat. Proti vznětovým motorům jdou často zákony, které se snaží chránit životní prostředí. Motory jsou čím dál složitější, dražší a nepřinášejí již tolik výhod. Důsledkem je samozřejmě i snížení poptávky. Především do menších aut se vznětové motory již opravdu nevyplatí.

Evropa je možná posledním trhem, kde se diesely drží. V Asii nebo USA se nafta používá v podstatě pouze u nákladních vozů. To si uvědomují i značky jako Suzuki a Mitsubishi. Analytici automobilek nepotřebovali moc argumentů na takové rozhodnutí. Suzuki prodalo v posledním roce 281 tisíc aut a pouze 10 procent bylo s dieselovým motorem.

Mitsubishi již ukončilo prodej dieselových osobních aut včetně SUV v Anglii a další trhy budou rychle přibývat. Zatímco Suzuki se ale chystá diesely vyškrtnout úplně, Mitsubishi si tento pohon ponechá pro pick-upy. Spouštěčem pro škrtání v rozpočtu pro vývoj dieselových pohonů byla kauza Dieselgate, kdy se odhalilo rozsáhlé podvádění Volkswagenu při měření emisí. Od té doby celkové prodeje dieselových aut každým rokem klesají.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze