Řidičům na českých silnicích nejvíce vadí agresivita a nepozornost ostatních

Řidičům na českých silnicích nejvíce vadí agresivita a nepozornost ostatních
  • Nejčastější hříchy za volantem jsou vysoká rychlost a nevěnování se řízení
  • Největší problémy mají řidiči se zvládáním smyku zadní nápravy
  • Nejčastěji nás při řízení rozptyluje mobilní telefon, jídlo, pití a ladění rádia

Čeští řidiči považují za nejrizikovější chování na silnicích agresivní jízdu a vybržďování. Za nebezpečné považují rovněž nevěnování dostatečné pozornosti situaci na vozovce a předjíždění v nepřehledné situaci. Přiznávají však, že jejich nejčastějším prohřeškem je právě nevěnování dostatečné pozornosti řízení. Druhým nejčastějším prohřeškem českých řidičů je výrazné překračování maximální povolené rychlosti, ke kterému jsou naopak celkem tolerantní. Vyplývá to ze společného průzkumu společnosti Kia Motors Czech a Autodromu Most, který byl zaměřen na bezpečnost za volantem a probíhal ve druhém pololetí roku 2018 na vzorku 440 účastníků kurzů bezpečné jízdy.

S Autodromem Most spolupracujeme dlouhodobě v oblasti bezpečnosti a zlepšování schopnosti řidičů ovládat své auto v neočekávaných situacích. Účastníci kurzů bezpečné jízdy mohou například využít naše vozy Kia Ceed, které jsou známé svojí perfektní ovladatelností a odezvou, což je při dočasné ztrátě kontroly nad vozidlem jeden ze zásadních faktorů pro její zpětné nabytí. Společný průzkum na téma bezpečnosti a chování za volantem je jednou z aktivit, na kterou se chceme do budoucna více zaměřit,“ říká Kateřina Vaňková, PR Manager společnosti Kia Motors Czech.

Díky naší široké nabídce kurzů bezpečné jízdy máme zkušenosti s různými typy řidičů, kteří se na českých silnicích pohybují. Setkáváme se s řidiči, jejichž hlavním cílem je odpočet trestných bodů, stejně tak se zájemci, kteří k nám přijíždějí především za zábavou a adrenalinem, či s těmi, kteří chtějí zlepšit své schopnosti a reakce v nepředvídaných situacích. Každému z nich máme co nabídnout. Horkou novinkou je kurz bezpečné jízdy FOR LIFE zaměřený na aspekty jízdy po dálnici a zásady správného poskytnutí první pomoci. Výsledky našeho průzkumu proto můžeme s určitou opatrností zobecnit na všechny české řidiče,“ uvedla ředitelka polygonu společnosti Autodrom Most Veronika Raková.

Kurz bezpečné jízdy Kia

Více než čtvrtina řidičů označila za nejnebezpečnější jednání agresivní jízdu a vybržďování. Pro necelou pětinu je nejnebezpečnější chybou nedostatečná pozornost věnovaná řízení a šestina řidičů považuje za nejrizikovější předjíždění v nepřehledné situaci. Češi jsou naopak poměrně tolerantní k výraznému překračování maximální povolené rychlosti (o 20 km/h ve městě a 30 km/h mimo město). Jako nejrizikovější jednání ho označila pouhá 4 % respondentů, za velmi rizikové potom 7 % dotázaných.

Právě výrazné překračování povolené rychlosti je přitom jedním ze dvou nejčastějších prohřešků, ke kterým se řidiči přiznávají. Toto potvrdila celá čtvrtina dotázaných. Pro účastníky kurzů určených pro odpočet trestných bodů a kurzů zaměřených čistě na ženy šlo přitom o nejběžněji přiznávaný přestupek. Celkově je na prvním místě v četnosti prohřešek nedostatečné věnování pozornosti situaci na vozovce, které za svoji nejčastější chybu označila třetina řidičů. Téměř polovina řidičů přiznala, že jejich pozornost čas od času odvádí mobilní telefon, u více než třetiny jejich pozornost občas snižuje ladění rádia či hudebního přehrávače a téměř třetina rovněž uvedla jako rozptylující faktor jídlo a pití. Šestinu řidičů při řízení rozptyluje alespoň občas péče o děti.

Řidiči odpovídali také na otázku, co pro ně znamená pojem bezpečné auto. Polovina uvedla, že za bezpečné auto považují takové, které dokáže zásahem do řízení zabránit nárazu nebo výrazně zmírnit jeho důsledky. Dvě pětiny řidičů za bezpečné auto považují takové, které je ochrání při samotném nárazu. „V poslední době se často diskutuje o elektronických systémech aktivní bezpečnosti a jejich vnímání ze strany řidičů. Na tuto otázku se chceme v budoucnu zaměřit podrobněji, ale už nyní je jasné, že tyto systémy jsou ze strany řidičů vnímané jako zásadní přínos k bezpečnosti na silnicích a ochrany posádky,“ říká Kateřina Vaňková, PR Manager společnosti Kia Motors Czech.

Celému průzkumu se v období od loňského srpna do prosince účastnilo 440 účastníků kurzů bezpečné jízdy na Autodromu Most.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze