Pražská Brumlovka má 100% elektrickou flotilu autobusů

Pražská Brumlovka má 100% elektrickou flotilu autobusů
Fotografie: Arriva
  • Během jedné jízdy se musí minimálně 20krát zastavit a rozjet
  • Baterie v elektrobusech vydržely více než 7 let a 300 tisíc km
  • Denně elektrobusy na Brumlovce najedou přes 200 km

Na dnešní tiskové konferenci přestavili zástupci společností ČEZ, Arriva a Passerinvest Group, a.s. nový elektrický autobus od společnosti SOR, který doplní již stávající dvojici elektrobusů, jež jezdí na kyvadlové lince mezi stanicí metra C – Budějovická a Brumlovkou. Kromě tohoto nového elektrobusu také sdělili další důležité informace za dobu více než 7 let ostrého provozu. Dvojice elektrobusů SOR tam totiž jezdí od února 2016 a na trase dlouhé cca 2 km se autobus kvůli provozu zastaví a rozjede minimálně 20krát, což má samozřejmě neblahý dopad na naftový motor, proto elektromobilita.

Spolehlivá bezemisní vozidla mají za více než 7 let na svém kontě přes 300 000 km, pomyslně tak už stihly osmkrát objet svět. „Od začátku provozu je využilo více než 2,5 milionu cestujících. Z našeho posledního průzkumu vyplynulo, že aspoň občas je využívá 58 procent lidí mířících na Brumlovku. S kyvadlovou dopravou je spokojených 94 % pasažérů, především díky čistotě, dostatečné kapacitě a intervalům spojů,“ říká Martina Draper, Customer Relationship Manager & ESG Passerinvest Group, a.s.

„Navzdory výrazně svažitému terénu nás elektrobusy v reálném provozu překvapily svou spolehlivostí i minimálním rozdílem mezi letním a zimním dojezdem, který činí jen pět procent. Oproti předpokládané pětileté živostnosti vydržely baterie v obou elektrobusech o celé dva roky déle a měnili jsme je až letos na jaře po 150 tisících ujetých kilometrech. Určitě tomu prospěla i praxe pomalého nočního dobíjení v garážích. Od našich řidičů také víme, že lidé na elektrických busech oceňují jejich tichý provoz, plynulejší rozjezd a brzdění, vyšší akceleraci a pružnější jízdní vlastnosti,“ vypočítává generální ředitel společnosti Arriva Daniel Adamka.

„Elektrobusy na Brumlovce najezdí denně přes 200 kilometrů a v provozu prokázaly svou užitečnost a spolehlivost. Bezemisní pohon zkrátka do měst patří a my chápeme jako přirozené poslání jeho rozvoj podporovat. Podobně jako jsme před sedmi lety byli u zrodu prvních bezplatných elektrobusů, dnes díky 100% elektrifikované flotile určujeme společně s našimi partnery na Brumlovce trendy pro dopravní podniky v celé republice. Skupina ČEZ různými formami stojí za rozvojem elektrobusů ve veřejné dopravě více než desítky českých a moravských měst. Samozřejmě dále pokračujeme i v rozšiřování nejvýkonnější české sítě veřejných dobíjecích stanic, kde řidiči v průměru doplní baterie svých aut nejrychleji v České republice,“ uvedl Tomáš Dzurilla, ředitel elektromobility ČEZ.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze