Nadcházející volby do europarlamentu možná zatřesou elektromobilitou

16
Nadcházející volby do europarlamentu možná zatřesou elektromobilitou
Fotografie: Marek Tomíšek, fDrive.cz
  • Do evropského parlamentu kandiduje hned několik uskupení, skeptických k elektromobilitě
  • V případě vyššího volebního zisku by mohla ovlivnit další osud Zelené dohody
  • Na rok 2026 je naplánováno přezkoumání pokroku v elektrifikaci

Server ČT24 přišel s rozborem, podle nějž se budou o místa v Evropském parlamentu (EP) ucházet hned dvě silná, pravicová sdružení, výrazně skeptická k elektromobilitě, respektive k tomu, aby zcela nahradila stávající spalovací motory. Se současnou podobou Zelené dohody, která vznikla v roce 2022 po dlouhých jednáních, ostatně nesouhlasí ani šéfové evropských automobilek, kteří se obávají možné ztráty konkurenceschopnosti evropského autoprůmyslu. Šéf superkoncernu Stellantis Carlos Tavares dokonce zkraje letošního roku přiznal, že pozorně sleduje americké a evropské volby, a rovnou pojmenoval ty, kteří by rádi úplný přechod na elektromobilitu ještě urychlili, za dogmatické progresivisty a tábor s opačnými postoji označil za populistický.

Po silném mandátu v EP každopádně pokukují i Evropští konzervativci a reformisté, jejichž členy jsou mj. uskupení Bratři Itálie a španělští VOX, kteří rovnou otevřeně popírají potřebu přechodu na elektromobilitu a tvrdí, že spalovací motor může zůstat životaschopným díky nejmodernějším technologiím a alternativním palivům. Formace Identita a demokracie, tvořená francouzskou stranou RN a německou AfD, zase ostřelují drahé elektromobily, poškozující spotřebitele, a také sociální aspekt chystaného zákazu konvenčních spalovacích motorů, který je prý diskriminační a společensky vylučující. Aktuální odstupující středopravá Evropská lidová strana, z níž pochází i aktuální šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, je rozdělena, přičemž německé partaje CDU a CSU chtějí zrušit termín 2035 a nadále využívat spalovací motory.

Evropský autoprůmysl zaměstnává 12 milionů lidí a už je na cestě k elektrifikaci. Podíl plně elektrických modelů se ke konci roku vyšplhal na cca 13 %, růst se však zpomalil. I proto se šéf evropského lobbistického sdružení ACEA a zároveň generální ředitel Renaultu Luca de Meo v únoru nechal slyšet, že odklad zákazu spalovacích motorů by přišel vhod, protože současný termín poškodí celý evropský automobilový průmysl a hodnotový řetězec.

Diskuze ke článku
Martin Lacina
Martin Lacina
“ šéfové evropských automobilek, kteří se obávají možné ztráty konkurenceschopnosti evropského autoprůmyslu”

Sefove Evropskych automobilek si patrne mysli, ze Evropa je stredem vesmiru podle, ktereho se bude ridit zbytek sveta.
Ve skutecnosti z nas udelaji leda skanzen a bez exportu stejne nepreziji.
Josef L
Josef L
Já myslím, že EU by to vyřešila stejně jako Biden, 100% cla na čínská auta a bude klid :) Spalovací auta ve své podobě je mrtvá věc. Dnes v tom 75% lidí jezdí jen proto, že to je levné tedy 200-300 tis. Kč a dalších 20% ani neví, jak se používá hands free a přemýšlet o nabíjení je nad jejich síly.
Luděk Hanzík
Luděk Hanzík
Kdyby se to nechalo jen na klasických evropských automobilkách, taky ty by EV zařízly hned. Nechtějí je vyrábět, na spalovacích mají větší zisky. Ještě že existují výrobci čistě EV jako třeba Tesla. Elektromobil se snad už znovu zabít nepodaří.
Vladislav Pisa
Vladislav Pisa
Naposledy upraveno: 15. 5. 19:47
Jo, to je samozřejmě pravda.
Mě irituje do morku kostí představa, že kvůli vlastní neschopnosti, aroganci a zaslepenosti to budou potencialne řešit formou masivního cleni cinskejch aut.
Tak, jak jsem doteď z principu Číňana nebral, tak pokud by k tomuhle mělo dojít, tak naopak bych nakyho koupil.

Edit: aaaa ... Patřilo jako reakce na Josefa a to, že se bev nevyrábi pro ČR 😁

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze