Mobilní sítě 5. generace změní nejen svět chytrých telefonů, ale také automobilů

3
Mobilní sítě 5. generace změní nejen svět chytrých telefonů, ale také automobilů
  • Vůz připojený na 5G síť dokáže daleko dříve reagovat na problém než člověk
  • Jedno auto by zaznamenalo problém na vozovce a díky 5G síti by se informace ihned rozeslala do ostatních vozidel
  • Lidé reagují na smyslové vjemy během 150 milisekund, 5G síť to zvládne zhruba za 5 milisekund

Na dnes končícím veletrhu MWC v Barceloně bylo 5G jedno velké téma. Prakticky každá společnost se mu na své tiskové konferenci alespoň chvilkou věnovala. Sítě 5G však nebudou mít co do činění pouze s telefony, ale také s automobily. Představte si, že bychom mohli vidět do budoucnosti a zabránit možným konfliktům dřív, než by k nim došlo. Přesně to by řidičům mohl umožnit automobil se síťovým propojením 5G.

Dříve automobil poskytoval řidiči pouze informace, které viděl. Nyní, díky technologii 5G, bude automobil získávat z městského okolí informace dřív, než je řidič spatří,“ říká César de Marco, inženýr společnosti SEAT. Automobil se síťovým propojením na základě technologie 5G dokáže detekovat chodce, cyklisty a statické objekty. Řidiči budou tímto způsobem dostávat informace s předstihem, aby mohli činit ještě rychlejší a lepší rozhodnutí.

Hardware, jako jsou infračervené kamery, senzory a světelná signalizace, je součástí infrastruktury, která komunikuje s příslušně vybavenými automobily. Chodce detekují kamery propojené se semafory. Informace je odeslána do sítě 5G a z ní do vozidla s upozorněním pro řidiče. „Pro cyklisty jsme museli používané technologie rozšířit, protože se pohybují trochu rychleji. Drobnými elektronickými prvky jsme vybavili jízdní kola i městskou infrastrukturu,“ říká de Marco.

Jednou z vlastností technologie 5G je vysoká rychlost komunikace a krátká reakční doba. Lidé například reagují na smyslové vjemy během 150 milisekund. „Díky konektivitě 5G je reakční doba, během níž vozidlo detekuje překážku a upozorní na ni řidiče, přibližně 5 milisekund,“ dodává de Marco.

Automobily, vybavené technologií 5G, jsou závislé na prostředí, v němž jsou provozovány. Místní samosprávy a telekomunikační společnosti musí nejprve vybudovat infrastrukturu. „Vylepšujeme naše systémové sítě a umisťujeme naše servery blíž ke koncovým uživatelům,“ říká španělská mluvčí společnosti Telefónica Leticia Lopézová. „A používáme aplikaci pro řízení dopravy, která poskytuje data v reálném čase.“

A co vlastně 5G je? Zkratka znamená 5. generaci telekomunikačního standardu pro mobilní sítě. Uživatelé sítí 3G získali pro své mobilní telefony poprvé vysokorychlostní připojení k internetu. Příchod sítí 4G přinesl 500krát vyšší rychlosti přenosu dat a umožnil sledování videí na internetu a stahování větších souborů. Sítě 5G slibují 1000krát rychlejší připojení než 4G, což konečně umožní realizaci internetu věcí.

Diskuze ke článku
pitchooo
"Sítě 5G slibují 1000krát rychlejší připojení než 4G,"

no to vis ze jo a u nas zvlast, pri vysoutezeni 10Mhz v pasmu 700Mhz :o))) Zakonite musi byt prirazene dalsi pasmo pro 5G a z ceho si ho kdo urve jest nyni otazkou. Vyslovene se nabizi uvolneni dalsich pasem typu 1500 resp 2300Mhz...
Milan
A bude ještě pořád řidič co bude ovládat auto nebo řidič bude odpovědný za to co si samo auto dělá?

Čím míň elektroniky do aut a zásahů tzv. "autonomie" tím lépe.
Dodo
A za asistenci při jízdě zaplatí řidič na cestě z Prahy do Ostravy na datech majlant.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze