Ford už eviduje téměř 200 000 rezervací na F-150 Lightning, další už nepřijímá

aktualizováno
1
Ford už eviduje téměř 200 000 rezervací na F-150 Lightning, další už nepřijímá
Fotografie: Ford
  • Automobilka získala 75 % nových klientů, 11 % z nich má doma Teslu
  • Jen 25 % plánuje nahradit svůj benzinový pickup Ford F-150

Aktualizováno 9. 12. 2021

Podle insideevs.com Ford uzavřel v USA ke včerejšímu dni další rezervace a odstranil tuto možnost ze svého webu. Vůz je stále možné rezervovat v Kanadě, avšak i tato alternativa zřejmě brzy skončí. V lednu 2022 by se naopak měla otevřít kniha oficiálních objednávek, k nimž budou postupně vyzýváni držitelé rezervací. Vzhledem k aktuálnímu obřímu převisu poptávky nad výrobní kapacitou je ale možné, že se v roce 2022 nedostane na všechny, kdo složili vratnou zálohu. Automobilka prý dělá, co může, aby zdvojnásobila produkci.

Původní informace z 8. 12. 2021

Při premiéře takto atraktivního vozidla bývá obvyklý scénář, že po první mohutné vlně objednávek zájem výrazně zeslábne. Jenže u Fordu se děj ubírá trochu jiným směrem; příval rezervací Fordu F-150 Lightning prakticky neslábne a aktuálně přibývají tempem téměř 40 000 za měsíc. V současné době jich Ford eviduje už téměř 200 000 tisíc. Až potud to zní jako elektrická pohádka. Jenže toto bezprecedentní tempo zaskočilo leckoho a v první řadě samotnou automobilku, která s takovými čísly původně vůbec nepočítala. Při aktuálně plánované kapacitě výroby to totiž znamená, že je vyprodáno na tři roky dopředu.

I to zní napoprvé docela dobře, jenže je třeba si uvědomit, že se člověk z ulice k novému Lightningu dostane jen stěží a navíc by mohlo část zákazníků přestat bavit čekání. Ford má totiž zálohy nastavené jako vratné. Automobilka na základě těchto čísle chce podle electrek.co zdvojnásobit výrobní kapacitu, přesto náběh výroby chvíli potrvá. Produkce začne v první polovině roku 2022, teprve ve druhé polovině téhož roku dorazí první vozy k zákazníkům, mělo by jich být 15 000. Napřesrok plán praví vyrobit 55 000 aut a v roce 2024 teprve plnou původně plánovanou roční kapacitu – 80 000 vozidel.

Takto by ale rok 2025 měl znamenat produkci 160 000 kusů, ovšem už druhé generace Lightningu (ať už je tím myšlený skutečný nástupce, či pouhá modernizace). Přejeme tedy automobilce, které se zatím s každým uvedeným elektromobilem neuvěřitelně daří, aby zájem do té doby naopak neopadl.

Technické parametry Ford F-150 Lightning SR

Kompletní specifikace
Konstrukce? × ? × ? mm, ? kg
PohonElektřina, hnaná náprava: 4×4
Výkon318 kW, 433 koní, točivý moment: 1 050 Nm
Baterie?
Nabíjení
Spotřeba?
Cena od
Diskuze ke článku
Alex Ander
Alex Ander
To jsou hezka cisla, skoda, ze jen na papire.
Treba takovy Mach-E pro EU trh clovek nejmene rok neuvidi, a to je vuz davno ohlaseny, vyrabeny a dovazeny. Navic, kdyz je zaloha vratna, Elon stale ma sanci ukrojit kousek kolace.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze