Firmy ZKW a Swarovski stvořily jiskřivé světlomety pro nové elektrické BMW i7

Firmy ZKW a Swarovski stvořily jiskřivé světlomety pro nové elektrické BMW i7
Fotografie: BMW
  • Bylo třeba vyvinout speciální provedení upevnění světel
  • Světlomety nabídnou speciální efekt

Jedním z nejzajímavějších prvků, jimiž je vybaveno nové plně elektrické BMW i7, jsou jiskřivé krystalové světlomety. Společnost ZKW vyvinula ve spolupráci se společností Swarovski a bavorskou automobilkou jedinečný systém světel. Pod čtyřmi precizně vybroušenými krystaly na každé straně světlometů „Iconic Glow“ jsou vloženy individuálně ovládané LED. Ty poskytují podporu světlům pro denní svícení a směrovkám + vytvářejí zářivé a jiskřivé světlo, které je obzvláště efektní u světelné funkce „Welcome and Goodbye“ (zasvícení světel při odemčení a uzamčení vozidla). Ve spodní části čela vozidla BMW i7 jsou decentně umístěna dálková a potkávací světla využívající technologii maticových LED světel ZKW. Na výrobě krystalových světlometů se podílejí různé evropské země.

Prémiové krystalové světlo bylo vyvinuto v sídle společnosti specializující se na osvětlovací systémy ve Wieselburgu, vyrábí se ve slovenském závodě v Krušovcích, a krystaly pocházejí z Rakouska. „Inovativní systém světel před námi otevírá nové dimenze, které již nemají nic společného s klasickými světlomety. Vývojem krystalových světel jsme vytvořili zcela nový druh světelného efektu pro prémiové automobily,“ říká Dr. Wilhelm Steger, generální ředitel skupiny ZKW. Tento jedinečný projekt postavil inženýry ze společností BMW Group, ZKW a Swarovski před zásadní úkoly. Aby krystaly vypadaly jako přírodní krystal a ne jako šperk, bylo třeba vyvinout speciální provedení upevnění. „Výzvou bylo kromě vývoje nezaměnitelného designu ve spolupráci s BMW Group také stabilní a trvalé upevnění velkých skleněných krystalů ve světlometu. Hlavní důraz byl kladen na zdokonalení krystalového výbrusu,“ říká Peter Widmann, senior viceprezident a jednatel společnosti Swarovski Mobility.

Pro světelné funkce světlometu byl vyvinut speciální software umožňující vytváření jedinečných efektů. Design krystalových světel je velmi důležitý. Dosud byly na silnici vidět pouze jednolité světelné pruhy. Jedinečný světelný efekt světlometu „Iconic Glow“ výrazně vybočuje z dosud známých typů svícení. Přesnost spočívá v použití skla jako materiálu, který lze zpracovat mnohem jemněji a přesněji než plast.

Maticová technologie LED světel bez oslnění

Firma ZKW standardně vybavila hlavní světlomety, které jsou ukryty ve spodní části BMW i7, adaptivní maticovou LED technologií pro potkávací a dálková světla a asistentem dálkových světel bez oslnění (BMW Selective Beam). „Zvláštní výzvou při vývoji hlavního světlometu, na němž jsme pracovali společně s týmem designérů BMW, bylo dosáhnout toho, aby byl co nejméně nápadný a aby bylo zdůrazněno zejména krystalové světlo nacházející se nad ním,“ vysvětluje Thomas Edletzberger, vedoucí projektu za společnost ZKW.

High-tech krystaly

Společnost Swarovski, která je lídrem v oblasti udržitelných krystalů, si zakládá na nejmodernější technologii a vysoce přesné výrobě probíhající v Rakousku. Výrobky se vyznačují jedinečnou brilancí a prvotřídním broušením. Vysoké standardy kvality zajišťují jedinečnou čistotu bez viditelných inkluzí (uzavřenin). Krystaly Swarovski pro světlomety automobilů spojují design a luxus s novým vizuálním zážitkem. Díky vysoké kvalitě a trvanlivosti jsou všechny krystalové prvky odolné vůči UV záření, teplu, poškrábání a kyselinám.

Technické parametry BMW i7 xDrive60

Kompletní specifikace
Konstrukcesedan, 5 391 × 1 950 × 1 544 mm, 2 640 kg
PohonElektřina, hnaná náprava: 4×4
Výkon400 kW, 544 koní, točivý moment: 745 Nm
Baterie? (101,7 kWh využitelná kapacita)
Nabíjenírychlonabíjení: 195 kW, palubní: 11 kW, konektory: CCS Combo, Mennekes
SpotřebaKombinovaná: 18,4 kWh / 100 km, dojezd: 625 km
Cena od3 552 900 Kč
Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze