Elektrické formule a motorky českých studentů se představily v Dejvicích

Elektrické formule a motorky českých studentů se představily v Dejvicích
Fotografie: Marek Tomíšek, fDrive.cz
  • České studentské týmy ukázaly svoji techniku i na akci v Dejvicích
  • Mezi závodními stroji byly elektrické formule i závodní elektrické motocykly
  • Od jednotlivých fakult i ČVUT dostaly týmy šeky na další rozvoj

Dejvický kampus ČVUT v Praze hostil již tradiční akci Závodní den ČVUT, na které zástupci jednotlivých studentských týmů představili své monoposty a prezentovali své výsledky letošní sezóny roku 2021. Kromě týmu eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické se představil i tým CTU CarTech z Fakulty strojní a CTU Lions z Fakulty dopravní. Zatímco tým CTU CarTech má formuli se spalovacím motorem, tým CTU Lions ukázal čtyři závodní motocykly, z nichž první dva mají spalovací motor a dva již elektrický pohon.

Tým eForce představil svou jubilejní desátou generaci studentské formule FSE.X a autonomní monopost DV.01. V letní sezóně se tým zúčastnil pěti závodů, na kterých se mu podařilo navázat na úspěšnou předcovidovou sezónu. Pilotovanému vozu FSE.X se povedlo získat celkem dvě druhá místa na závodech na světoznámém španělském okruhu v Barceloně a při premiérové účasti na chorvatské FS AlpeAdria. „S autonomní formulí se nám podařil historický úspěch, kdy jsme mezi silnou konkurencí obsadili 3. místo na závodech FS Czech na mosteckém autodromu a s oběma týmy jsme se letos vůbec poprvé zúčastnili nejprestižnějších závodů na německém Hockenheimringu,” řekl kapitán týmu eForce FEE Prague Formula Josef Med.

Tým CTU CarTech se svým monopostem FS.13, který byl pro letošní sezónu významně inovován, odstartoval sezonu obhájením vítězství na českém závodě FSCzech v Mostě, kde měl ze všech týmů nejrychlejší monopost v disciplínách Autocross a Endurance. Na maďarském závodě FSEast na Hungaroringu se tým CTU CarTech ve světové konkurenci umístil celkově na třetím místě. „Na třetím závodě FS Alpe Adria v Chorvatsku, kde monopost FS.13 opět dominoval hned ve dvou dynamických disciplínách, našemu týmu uniklo prvenství kvůli technické závadě na řízení. Nakonec i přes ztracené body z hlavní disciplíny jsme obsadili páté místo v celkovém hodnocení,” říká Jaromír Šolc, mluvčí týmu CTU CarTech.

Nejen elektrické formule, ale i závodní motocykly

V neposlední řadě se na akci představil se svými prototypy tým CTU Lions, který se jako jediný v ČR účastní mezinárodní studentské soutěže MotoStudent. „V letošním roce jsme úspěšně dokončili stavbu svého nového prototypu EVO 2.0 Electric, který oproti konkurenci vyniká hlavně podélně umístěným motorem a souosým uložením zadní kyvné vidlice a hnacího řetězového kola,” vysvětluje Přemysl Toman, šéf týmu CTU Lions. Se zmíněným motocyklem a celým jeho projektem se tým CTU Lions umístil na závěrečném závodě soutěže MotoStudent ve španělském Aragonu na celkovém 12. místě z 45 mezinárodních účastníků. V dílčích kategoriích pak stojí za zmínku 15. místo v hlavním závodě, 8. místo v oblasti inovace proměnlivého rozvoru a 1. místo v disciplíně business plánu.

Týmy u svých strojů kromě svých výsledků představily účastníkům také technický návrh monopostů. Hlavním lákadlem akce zůstaly již tradičně předváděcí jízdy všech formulí a motocyklů po uzavřené ulici Technická před budovami ČVUT. Zájemci z řad studentů měli jedinečnou možnost přidat se k týmům a pracovat s nimi na nových strojích pro nadcházející sezónu. Pro zájemce o zapojení do týmů, kteří se nemohli akce zúčastnit, byla celá akce přenášena online přes platformu YouTube, kde je nyní k dispozici i záznam viz výše.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze