ČR: Elektromobily v registracích porážejí vozy na CNG, roste i počet nabíječek

2
ČR: Elektromobily v registracích porážejí vozy na CNG, roste i počet nabíječek
  • V prvním pololetí letošního roku bylo nově registrováno celkem 267 osobních vozidel s elektrickým pohonem
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu eviduje celkem 131 veřejných dobíjecích stanic

Nejčerstvější údaje Svazu dovozců automobilů říkají, že v prvním pololetí letošního roku bylo nově registrováno více elektromobilů než vozů na CNG. Konkrétně osobních elektroaut bylo za prvních 6 měsíců 2018 registrováno 267, zatímco vozidel na CNG jen 214. V součtu osobních a lehkých užitkových vozů stále vedou elektromobily, a to o jeden kus. Do pololetí bylo totiž registrováno v rámci osobních a lehkých užitkových vozů celkem 276 elektromobilů a 275 CNG vozidel. Rostoucí oblibu elektromobility potvrzuje též Tomáš Kadeřábek, Account Team Leader společnosti Arval CZ: „V naší flotile asi 20 tisíc vozů má mezi alternativami největší zastoupení pohon na CNG, řádově několik set vozidel. Elektromobilů máme v tuto chvíli deset kusů. V letošním roce ale očekáváme i díky postupnému odklonu od naftových motorů nárůst ve všech kategoriích alternativních paliv. I když původní plán byl počet elektroaut ve flotile v roce 2018 ztrojnásobit na 30, vzhledem k vysoké poptávce a prodlužujícím se dodacím lhůtám jich letos budeme mít jen asi 20,“ dodává Kadeřábek.

Nabíjecí stanice Lidl v Hlubočepích

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které doposud vedlo jen evidenci klasických čerpacích stanic a plnicích stanic na kapalná a plynná motorová paliva, nově eviduje též dobíjecí stanice pro elektromobily. Podle aktuálních údajů za první pololetí je v Česku vedeno již 134 dobíjecích stanic, z toho 131 veřejných. „Evidence obsahuje převážně veřejně dostupné dobíjecí stanice, ale existuje samozřejmě též řada neveřejných stanic, které slouží například pro firemní flotily a které evidence nezahrnuje,“ komentuje jejich evidovaný počet Luděk Dušek z ministerstva. V rámci projektu NEXT-E též probíhá koordinovaná výstavba souvislé páteřní sítě dobíjecích stanic v šesti zemích střední a východní Evropy.

Celkový počet elektromobilů je dle registru vozidel 1 751. „Z registru vozidel ale nelze jednoduše zjistit přesný počet. Osobních automobilů na čistě elektrický pohon je v ČR přibližně něco přes dva tisíce,“ odhaduje Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů. Podle něj za to mohou individuálně dovezená vozidla, která nemají v registru zaznamenáno palivo jednoznačně rozpoznatelným způsobem. Garantovány jsou totiž jen údaje při dovozu akreditovaným dovozcem, který vystavuje technický průkaz s jednoznačným údajem o palivu. Jednoznačné jsou rovněž údaje o vozech Tesla, která jsou vždy elektrická. Zájem o elektromobily již delší dobu roste a bude tomu tak i do budoucna. „Trend rostoucí obliby elektromobilů bude i nadále pokračovat s rozšiřující se nabídkou těchto vozů. Na začátku roku 2020 by mělo být v Česku asi 3 500 elektromobilů. Větší nárůst prodejů nastane po roce 2020,” předpokládá Pokorný s tím, že bude velmi záviset na cenovém vývoji a nabídce.

Svaz dovozců automobilů, tisková zpráva, , ,